Szerző Téma: izomláz  (Olvasták 7914 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
izomláz
« Dátum: 2010. November 26. - 20:50:05 »
asd

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:izomláz
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 26. - 20:50:15 »
Izomláza akkor keletkezik valakinek, amikor a megszokottnál erősebb igénybevétel után az izomrostok között felhalmozódik a vérben lévő cukor. (Az agyunk ezt "odakészíti" a folyamatos energiaellátás érdekében.) Az izmok hirtelen leállításával,  (lepihenéssel) nem lesznek azok onnan "kivezetve", és felhasználva, és előfordulhat, hogy ez ún. tejsavvá alakul. Sportedzéseken ezért van bemelegítés és "levezetőkör" (lassú-futás). Az izomláz tüneteket ezzel magyarázzák. A fokozatos, nem hirtelen izommunka leállítással jelentősen mérsékelhető a "másnapi izomláz".

Az izomláz nem keverendő össze az izomláz az izomgyulladással, mert az izomláz kémiai okból van, az izomgyulladás pedig szövettani jelenség.

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:izomláz
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 26. - 20:50:22 »
asd

Pillangó

  • *
  • Hozzászólások: 2
Re:izomláz
« Válasz #3 Dátum: 2011. Január 24. - 20:49:15 »
A férjemnek kb. 1 hónapja folyamatosan fáj mindkét  combja, vádlija. Azt mondja, olyan mintha folyamatosan izomláza lenne. Hiába kenegeti krémekkel, maszírozza géppel, semmit nem javul. Pincérként dolgozik már több mint 20 éve. Idén télen kénytelen volt külföldön munkát vállalni, így havonta csak egyszer tud hazajönni.
Lelkileg nagyon megviselte, hogy el kell hagynia a családját. Naponta beszélünk telefonon, de hallom a hangján, hogy még mindig nem dolgozta fel ezt a helyzetet.
Jól látom, hogy a kialakult helyzetre  (nem akarok elmenni otthonról, de mégis meg kell tennem)
vezethető vissza a szűnni nem akaró lábfájása?

Válaszotokat köszönöm
Pillangó

goldenconnie

  • *
  • Hozzászólások: 6
Re:izomláz
« Válasz #4 Dátum: 2011. Január 25. - 18:51:26 »
Kedves MindEnki !

A nagyinak ugyanez a problémája, már 1 éve. Folyamatosan izomláza van és úgy érzi, hogy bekeményednek az izmok a combjában.

Üdvözlettel. Ildikó

Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:izomláz
« Válasz #5 Dátum: 2011. Február 04. - 04:44:20 »
Üdvözletem! Igen, a súlyosság szempontjából jelentéktelen, enyhe izomgyulladás is lehet kellemetlen, mert a környező izomrostok is beödémásodnak, megduzzadnak. Ez lehet mozgatásra fájdalmas, vagy feszítő, húzó, bekeményedő, beálló, bemerevedő érzés. Ez alapjában azt jelenti, hogy pihentessük, bár érdemes megjegyezni, a gyengéd izommasszázs ilyenkor serkenti a keringést, és enyhíti a fájdalmat, a feszítő érzést.

Az az izomgyulladás, amit nem szabad masszírozni, az nem masszírozható - mert akkor a masszírozás már nem esik jól, sőt fájdalmasabb, mintha hozzá sem érnek. Ebben az esetben a hűtés, jegelés, különösen kedvelt egyszerű, és hatékony fájdalomcsillapító (humánus, nemvegyi, idegvégződés-érzékenység-csökkentő) módszer.

Napi szinten visszaeső izomláz szerű tünetek lehetnek napi szinten visszaeső enyhe "nem tudok mozogni" önértékelés letörés miatt is. Ki kell békülni azzal, hogy átmenetileg az ember nem tud jól mozogni. Nem éri meg ezen bánkódni.

Aki a fájdalmas mozgatás miatt keseredik el, vagy a gyulladás-, fájdalom miatti mozgás-nehézség bántja az énképét, könnyen ördögi körbe fordulhat: "Azért van gyulladás, mert bánt, hogy nem tudok mozogni; és azért nem tudok mozogni, mert gyulladás van... " Engedni kell kifutni a gyulladást, mert máskülönben sokára lesz vége...
Ilyenkor ajánlott a kényszerpihenő, a jóltáplálás, és utána lehet ficánkolni. Nem regenerálódás közben... ;) üdv, rob

csubi

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 19
Re:izomláz
« Válasz #6 Dátum: 2011. Február 14. - 04:26:05 »
"Izomláza akkor keletkezik valakinek, amikor a megszokottnál erősebb igénybevétel után az izomrostok között felhalmozódik a vérben lévő cukor. (Az agyunk ezt "odakészíti" a folyamatos energiaellátás érdekében.)"
ez igy van  -majd amit Robertó irt :
"Igen, a súlyosság szempontjából jelentéktelen, enyhe izomgyulladás is lehet kellemetlen, mert a környező izomrostok is beödémásodnak, megduzzadnak. Ez lehet mozgatásra fájdalmas, vagy feszítő, húzó, bekeményedő, beálló, bemerevedő érzés. Ez alapjában azt jelenti, hogy pihentessük,..."
Amit a kérdezők irnak azt már  szerintem nem nevezhetjük tipikus izomláznak ,attól már kicsit komolyabb probléma van ahogy Robertó irja valószinüleg "komolyabb" gyulladás -és ezt bizony pihentetni kellene + más megoldások is szóba jöhetnek /ha érdekel valakit leirom majd azokat is .  + mást is sejtek mögötte -de erre Etus tudna igazán jól válaszólni...
Csakhogy van egy kis probléma -mégpedig az ebböl kialakuló önértékelés csökkenés + akár ijesztő elváltozás is -miért is irom le  ?-rengeteg tapasztalatom van e téren -röviden :
heti 1x ri intenziv sportolás /teremfoci / tapasztalatok -
az ember kihajtja magát -majd a 1.5 órás foci után jönnek az izomfájdalmak - na de másnap -harmadnap olyan voltam mint akit megrágtak és kiköptek  ::)  aztán kezdödik a regenerálodás ,mire ismét elérkezünk a következő heti focira minden  rendbejön -majd kezdödik előről az egész ....mondhatni ördögi kör ,pedig nem az  ;)
első dolog amit figyelembe kell venni komoly izomterhelésnél intenziv mozgásnál rengeteg folyadék veszteség ,ami ugye nem csak folyadék hanem ásványi sók -ha ezt nem pótóljuk bizony a vér besürüsödik és sokal könnyebben elöjönnek a fájdalmak + hamarabb fáradunk el .Ezt aki sportól nagyon jól tudja ,+ környezeti adotság ,ugyanis egy teremben a meleg az oxigén hiánya is hamarabb fellép ,mintha valaki a szabadban sportól .

rákerestem túlajdonképpen mi is az izomláz magyarázata ,és itt a fizikai elváltozásra voltam kiváncsi főleg :

"Hosszú évtizedekig az izomláz okozójának az izmokban felgyülemlett tejsavat tartották. Ez a vegyület anaerob, vagyis oxigénhiányos állapotban keletkezik, amikor az izom elegendő oxigén híján a tápanyagokat energetikailag igen kedvezőtlen módon csupán tejsavvá tudja lebontani. Mára azonban a „tejsav-hipotézis” megdőlni látszik,[1] és ennek számos oka van:
izomláz leggyakrabban nem edzett embereknél lép fel, tejsav viszont minden anaerob, erős megterhelés után keletkezik (tehát élsportolóknál is)
a tejsav felezési ideje 20 perc, ennyi idő alatt bontódik le a tejsav mennyiség fele. Izomláz viszont órákkal, sőt napokkal a mozgás után jelentkezik." 
 ez bizony igy van !!

"Egy újabb keletű elmélet szerint az izomláz eredete nem más, mint mikroszkopikus szakadások az izomrostokban. A szakadás helyén gyulladás lép fel, ez okozza a tulajdonképpeni fájdalmat. Ennek eredményeképp érthető, hogy mind a bemelegítés, mind a nyújtógyakorlatok hatástalanok az izomlázzal szemben, mivel az az izomrostok fizikai túlterhelése miatt következik be. Következésképp az edzés utáni masszázs és nyújtás csak ront a helyzeten, mivel a már elszakadt rostokat még jobban izgatják." Forrás :wikipédia

itt is látható nem mindegy az izomláz súllyossága, mert ha valaki komolyabban erőlteti meg magát bizony akár úgy járhat mint egy ismerösöm járt, és akár izületi gyulladáshoz vezet aminek következményeként + növesztet egy galambtojásnyi csomót a térdhajlatában -erről majd külön irok/ ha lesz neki topicja / Baker ciszta / 
http://izulet.hu/?T%C9RD:Baker_ciszta
itt is felmerült egy probléma ugyanis mind a mozgásnál, mind pihentetésnél is komoly fájdalmai voltak már- műteni akarták ...
És  jól látható, amit a medicina is leír az önértékelés csökkenés fokozatairól -előszőr enyhe önértékelési konfliktusoknál  a "puhább", rugalmasabb  részek érintettek -majd az önértékelés súllyosságától függően egyre keményebbé válnak az érintett részek is : porcok- inak-vérerek-nyirokcsomok és erek-csontok 

"A fájdalmas góc melegvizes borogatása, illetve a szaunázás jót tesz az izomláznak, mert a meleg hatására javul az izom vérkeringése és így gyorsul az izomrostok regenerációja"

ez is igaz ugyanis ha voltatok már komolyabb egyesületi öltözőben akkor mellette megtalálható egy kis medence -edzés vagy mérközés után ,jó eltölteni a kellemes meleg vizben egy fél órát  ;)
 
Folyt. köv