Szerző Téma: 036 pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis MA  (Olvasták 6905 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
036 pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis MA
« Dátum: 2010. November 26. - 23:38:18 »
ED1
Konfliktustípus: ún. falat-konfliktus, „sietségi falat-konfliktus”.

Érzelmi tartalom: Gyerünk, hamar, rohanás, siessünk, igyekezzünk, nincs idő… Túl lassú vagyok, nem tudom a falatot elkapni, nem vagyok elég gyors, nincs idő, kevés az idő megszerezni (jobb oldal) vagy gyorsan meg kell szabadulni valamitől, túl kell adni rajta, hogy legyen másik (bal oldal).

Szerv Atlasz lapkód:   2.1.4.   2.1.B.   2.1.C.   2.1.D.


Nagyobb méretben megtekintéshez kattintson a képre.
Figyelem, ez szerzői jogilag védett tartalom.
Idézéshez, szöveg kimásolásához lásd
Az idézés és hivatkozás szabályait
és a Szerv Atlasz impresszumát.
Köszönjük, hogy erről nem feledkezik meg.

(Ha célirányosan, egyszerűen, jogszerűen
utalni, hivatkozni szeretne erre a tartalomra,
kattinson a jobb egérgombbal a hozzászólás
címsorára, "Hivatkozás címének másolása"
és azt illessze be oda, ahol hivatkozni óhajt.)



K.A. szakaszban: tömör, karfiolszerűen növekvő, kiválasztó jellegű mirigydaganat (adenokarcinóma) és anélkül is lehet enyhe tiroxin túltermelés. Betegség-nevek: hyperthyreosis, pajzsmirigy túlműködés, thyreotoxikus golyva, meleg göb, ún. Basedow-Graves-betegség.

M.U. szakaszban: a keletkezett göb(ök) tuberkulotikus elbontása, elsajtosodása, gyulladás. Betegség-nevek: pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis), még a megoldás utáni A-utószakaszban is. Alulműködés (hypothyreosis) a B-utószakaszban alakulhat ki átmeneti jelleggel, optimális esetben a B-utószakasz végére a tiroxin termelés normalizálódik. Ha nincsenek jelen a mikroorganizmusok, a daganat betokozódik (hideg göb), ún. kemény strúma. Lásd még fent, VTKA, VEKA. A tüneteket gyakran félreértelmezik, lásd még a pajzsmirigy vezetéket is, 5.1.14.

Az elváltozás biológiai értelme: a szervezet az anyagcsere serkentéssel (az extra mennyiségű tiroxinnal) fokozza az egyén gyorsaságát.

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 26. - 23:38:24 »
ED2
Egyéb kapcsolódó kifejezések, szinonimák:


Hyperthyreosis: pajzsmirigy túlműködése
Konfliktustípus: un. „falat'-konfliktus
Érzelmi tartalom: "Túl lassú vagyok, nem tudom a falatot elkapni, nem vagyok elég gyors, h. megszerezzem" (jobb oldal), vagy "Rossz az árfolyam, meg kell szabadulni az árutól, a részvényektől. Túl kell adni rajta, hogy megkapjuk a bevételt (bal oldal). Gyerünk, hamar, rohanás, siessünk, igyekezzünk, nincs időm..."

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 26. - 23:38:30 »
ED3
Esettörténet a következő alábbi hozzászólásokban vagy kapcsolódó témákban: (link)

Feri

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 48
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #3 Dátum: 2011. Január 26. - 16:43:47 »
Sziasztok,

szerintetek pajzsmirigy tulmokodes hogyan lehetne kapcsolatba a szules utáni, szoptatas idoszakaval? Van ez mogott konfliktus, vagy esetleg az altalanos terehessegi hormonkilengesekkel fughet ossze?

Koszonom valaszotakat

Feri

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #4 Dátum: 2011. Január 26. - 19:05:36 »
Kedves Feri!
A magzat fejlődésének korai időszakában (11. hétig) a méhlepényen átjutó anyai pajzsmirigy hormonok felelősek a megfelelő fejlődésért. Később a magzat saját, már kifejlődött pajzsmirigye termeli a szükséges hormonokat
A terhesség egészséges szervezetben is változást okoz a pajzsmirigyen. Ez minden konfliktus nélkül, teljesen normális állapot.
A pajzsmirigy túlműködés a cukorbetegség után a második leggyakrabban kifejlődő hormonális rendellenesség terhesség során. Egy általános terhességi hormonális kilengés gyorsan rendeződik, minden beavatkozás nélkül.
Szülést követően a pajzsmirigy túlműködés fellángolhat, 2-3 hónapig fokozottabb ellenőrzést igényel. (Szülés után az egyszer már előzetesen kúraszerűen kezelt pajzsmirigy túlműködés kiújulhat 1 éven belül akkor is, ha maga a terhesség minden gond nélkül lezajlott és nem volt szükség a pajzsmirigy kezelésére.)
Úgy gondolom, ebben az esetben már konfliktus feltárásra, és annak megoldására lenne szükség.

Üdv,H.Eta




Feri

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 48
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #5 Dátum: 2011. Január 26. - 20:55:55 »
Koszonom Eta valaszodat,

tehat ha jol ertem, ha a holgynel meg 15 evvel a terhessege utan mindig   pajzsmirigytulmukodese van (gyogyszer tartja kordaban) akkor csakis konfliktus lehet mogotte? Vagy talan nem alt vissza a normal szervmukodes a terhesseg lefojasa utan?

Feri

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #6 Dátum: 2011. Január 27. - 10:40:32 »
Kedves Feri!
Korábban erre a kérdésedre válaszoltam.

szerintetek pajzsmirigy tulmokodes hogyan lehetne kapcsolatba a szules utáni, szoptatas idoszakaval? Van ez mogott konfliktus, vagy esetleg az altalanos terehessegi hormonkilengesekkel fughet ossze?
Itt kifejezetten a szülés és a szoptatás időszakáról volt szó, és azokról a hormonális átalakulásokról, amire a pajzsmirigy reagál, de ez a legtöbb esetben teljesen normálisan zajlik.
Idézet
tehat ha jol ertem, ha a holgynel meg 15 evvel a terhessege utan mindig   pajzsmirigytulmukodese van (gyogyszer tartja kordaban) akkor lehet konfliktus mogotte? Vagy talan nem alt vissza a normal szervmukodes a terhesseg lefojasa utan?
Azt kell hogy mondjam, nem jól értelmezted azt amit írtam. Légy szíves újra elolvasni. Az az érzésem mintha két külön estről lenne szó, és valahogyan most mégis összekapcsolódik.

Üdv,H.Eta

Feri

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 48
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #7 Dátum: 2011. Január 27. - 16:02:00 »
Koszonom a visszajelzest kedves  Eta,

az eset a kovetkezo: 6 honappal a szoptatas elkezdese utan magas pajzsmirigytultenges alakult ki  plusz golyva a holgynel...azota mar 15 eve kuszkodik a holgy ezzel a problemaval. Kivancsi voltam, hogy lehet-e ez egy terhesseg altal kialakult  tartos "hormonzavar" vagy konfliktus csapodot be nala a szoptatas kozben amely meg mindig font al nala?

Feri

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #8 Dátum: 2011. Január 27. - 20:51:12 »
Kedves Feri!

Mivel szülés előtt nem volt a hölgynek pajzsmirigy túlműködése, sőt a terhessége alatt sem, hanem a szoptatás elkezdése után hat hónappal, ezt már nem tekinteném a szokásos hormonális átrendeződésnek.
Emögött konfliktust érdemes keresni. Bár azóta eltelt 15 év, mégis úgy gondolom megtalálható az eredeti érzelmi tartalom.
Csak vissza kell menni az időben, és emlékeztetni arra, hogy mi is volt éppen akkor, amikor a pici hat-hónapos volt?

Üdv, H.Eta

VeSa

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 15
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #9 Dátum: 2011. Január 28. - 17:46:08 »
Sziasztok!
Szerintem fontos lenne leszögezni azt, hogy a téma elején leírt konfliktus típus a pajzsmirigy mirigy szövetét érinti. Aktív szakaszban növekszik a pajzsmirigy szövetállománya, a helyreállítási szakaszban viszont a felesleges szövet elsajtosítása történik.
Viszont a pajzsmirigy működését a hipofízis egyik hormonja vezérli, és akkor is túlműködés van, ha ennek a hormonnak a mennyisége túl sok. Ebben az esetben a mirigy szövet nem gyarapodik.
A pajzsmirigy vezérlő hormon mennyiségét a vérből ki lehet mutatni.

Feri

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 48
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #10 Dátum: 2011. Január 28. - 19:06:54 »
Koszonom valaszaitokat!

Igen, az agyalapimirigyre gondoltam, de mivel itt komoly szovetbeli mirigy gyarapodast lehetett  tapasztalni mar 15 eve (plussz hormontultengest) es meglepoen az ide illo konfliktus "nem erkezek, sietnie kell stb." nem jott be, ezert azon jar az eszem, hogy pld. rejtett glutenerzekenyseg nem tudja-e kivaltani ezt az elvaltozast. Meg akkor is ha GNM nem ismeri el az autoimun betegsegek  existenciajat-)

koszi velemenyetekert

Feri

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #11 Dátum: 2011. Január 29. - 18:29:50 »
Kedves Feri!

A " mikor kerülök én sorra" vagy a " miért nem mondhatom ki az igazságomat " ez hogy tetszene?
Miközben "a sietnem kell, hogy mindennel időben elkészüljek" is igaz lehet.
Vagyis nagyon szeretné kimondani nyomasztó érzéseit, de attól fél, még jobban eltávolítja magától a szeretett személyeket.
Ilyen és ehhez hasonló konfliktusokat is keresnék a hölgy esetében.
Mi alapján merült fel benned a rejtett gluténérzékenységhez? Ez nagyon érdekelne.

Üdv, Eta

Feri

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 48
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #12 Dátum: 2011. Január 29. - 19:10:43 »
Koszonom a valaszt kedves Eta!!! Erdekessen es logikusan  hangzik! Ami a glutent illeti, ha peldaul nem sinkent hanem mereg-kent  "kezeli" a test, belszivargast okoz es nem zarnam ki, hogy az imunrendszer "megtamadja" azokat a szoveteket amelyek  hasonlitanak a beszivargo nemodatartozo feherjere. Ez az en meglatasom-)

Feri

H.Feri

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 248
Re:pajzsmirigy túlműködés, hyperthyreosis
« Válasz #13 Dátum: 2011. Január 29. - 21:08:01 »
...Ami a glutent illeti, ha peldaul nem sinkent hanem mereg-kent  "kezeli" a test,..... Ez az en meglatasom-

Elméletben természetesen meglátásod is igaz lehet.
A gyakorlatban, nagyon egyszerű kipróbálni. Az illető megtette már? Abbahagyta a gabonák evését? Tegye meg, legalább 1 hónapig. Kíváncsian várom az eredményt.
Azért "valaminek" csak kell lennie?!  :)