Hangulatzavarokat a kéregállomány nemi/birtok zónába becsapódó gócainál tapasztalunk. A hangulatzavar már mentális változás (de még nem tudatmódosult állapottal járó skizofrénia).
Már a hangulati zavar is kimutatható AGYI CT felvételen: AGYI LÉZIÓ miatt jön létre. Agyi rövidzárlat jele.
"A hangulati zavar normálistól eltérő, rövidebb vagy hosszabb időtartamú, külső szemlélő által indokolatlannak látszó, önkéntelen, kedélyállapot-módosulás, -változás. Felhangoltság vagy lehangoltság. Biológiai hátszél vagy biológiai kézifék."
A hangulati zavarok súlyossága változó, szinte soha sem egyenletes, a konfliktusok súlyozódásától függő. Ha valaki rágerjed a konfliktusára, az érzelmi kilengés erősödése hatására fokozódik a kedélyállapot-változás mértéke.
A hangulati zavaroknak négy kategóriáját különböztetjük meg. Kettőben az egyén még képes magát uralni, a másikban nem (míg valahogyan meg nem oldódik a konfliktusa).
1. depressziószerű-viselkedés, 2. depressziós-viselkedés (lásd
az ún. enyhén depressziós (depresszív) és depressziós viselkedés c. témát),
3. mániaszerű-viselkedés, 4. mániás-viselkedés. (lásd
az ún. enyhén mániás (manoid) és mániás (maniac) viselkedés c. témát).
Az első és harmadik pontban említett ...szerű állapotok nem, vagy nehezen észrevehetők. Minél több konfliktusa van valakinek, annál kevésbé látja tisztán az életét és önmagát.
A ...szerű állapot attól tér el a tipikus, jellegzetes mániás vagy depressziós viselkedéstől, hogy az érintett
még képes ránézni a konfliktusára, és képes az konfliktus-érzelmeit befolyásolni.
A második és negyedik pontban említett mániás vagy depressziós állapotok
a külső szemlélőnek jobban, az érintettnek még kevésbé észrevehetők. Hiszen az érintett "más" állapotban, módosult tudatállapotban is van, és nem tudja ösztönös önvédelmi reflexeit uralni, nem tud magán uralkodni, "viselkedni", nem tudja viselkedését "elrejteni".
Észleli, és érzékeli konfliktusai megoldatlanságát, de képtelennek érzi magát, hogy változtasson. Állapota éppen a konfliktusai miatt érzett félelem vagy elkeseredés idején súlyozódik. Ha kibillen, nem tudja magát visszahozni, legfeljebb a külső körülmények változásától tud helyre billenni, "lekattanni", a konfliktusáról lejönni.
Minél kevésbé van érzelmi kilengése, annál enyhébbek a tünetek, és annál jobban felfogja hogy mi történik vele. Ezért van minden eredményes gyógymódnál a megnyugtatásnak különös jelentősége.
Hangulati zavart, kedélyállapot változást nem tapasztalunk a nemi/birtok zónán kívül eső reléközpontok kombinációiban. Másféle elmezavarokat, tudatmódosulásokat viszont ott is lehet tapasztalni.
Lásd még a
tudathasadás, elmezavar, skizofrénia, és a
mánia, és
depresszió c. témákat.