Barnai Roberto több száz esetet megvizsgálva jutott arra a következtetésre, hogy a mezodermális szövetek működésében (régi és új mezoderma) vannak közös vonások, annak ellenére is, hogy a régi mezodermális szövetek, amelyeket a kisagy vezérel, sérülés-félelmi konfliktusokra reagálnak, az új mezodermális szövetek, amelyeket a nagyagy velőállomány vezérel, önbecsülés letörési konfliktusokra reagálnak. A közös motívumok az elmezavaroknál figyelhetőek meg a legszembetűnőbben, vonatkozó Szerv Atlasz lapkód: 1.3.8.
Láthatjuk, hogy amikor az érintettnek egyidejűleg van anya-gyermek és partner-kortárs vonatkozásban is velőállományi különprogramja folyamatban, jóval kisebb mértékben, de megjelenik a kisagyi elmezavarokra jellemző bántó, szurkálódó viselkedés.
Hogy jönnek a kisagyra jellemző, sérülés-félelmi konfliktusok hatására kialakuló következmények az önbecsüléshez?
Vajon mi sérül, amikor önbecsülés letörési különprogramokról beszélünk? Az érintett önképe. Saját magáról alkotott képe: "én azt hittem, hogy képes vagyok rá, de egy konkrét esemény kapcsán bebizonyosodott, hogy mégsem vagyok az". Testi elváltozás akkor lesz belőle, ha ez az eseményt az érintett komolynak, váratlannak éli meg, és elfogadhatatlan számára,... megtörik a lelkesedés íve (éppen az esemény váratlansága, hirtelensége miatt, ezért nem lankadásról van szó - lám, ebben is milyen kifejező a magyar nyelv).
A lélek ilyen szintű mélységeiben a Belső Megélések Rendszere nyújt benne segítséget, hogy megértsük az új medicinát. Az új medicina megmutatja, hogy adott testi elváltozás milyen érzelmi megrázkódtatás következtében alakul ki, a BMR pedig azt, hogy milyen lelki elemekből áll össze egy konkrét, adott érzelmi állapot. A témával bővebben a második modul foglalkozik: a BMR által megérthetjük, hogy pontosan hogyan alakul ki, hogyan jelenik meg lelki szinten az önbecsülés letörés. Üdv, Vadvirág