Szerv Atlasz lapkód:
5.1.D. Nagyobb méretben megtekintéshez kattintson a képre. | Figyelem, ez szerzői jogilag védett tartalom. Idézéshez, szöveg kimásolásához lásd Az idézés és hivatkozás szabályait és a Szerv Atlasz impresszumát. Köszönjük, hogy erről nem feledkezik meg.
(Ha célirányosan, egyszerűen, jogszerűen utalni, hivatkozni szeretne erre a tartalomra, kattinson a jobb egérgombbal a hozzászólás címsorára, "Hivatkozás címének másolása" és azt illessze be oda, ahol hivatkozni óhajt.) |
A reléközpontok, melyek a laphám-szövettáplálást vezérlik, dolgozzák fel a szervtől érkező érzékelés adatokat is. Hogy az érintett laphám területen, a fekélyesedéssel egyidejűleg szenzorikus bénulást (érzéketlenséget) tapasztalunk-e vagy éppen kellemetlen túlérzékenységet, az érzékenység lefutás séma (ún. szenzorika) határozza meg.
A belső bőr szenzorikaAz ektodermális származású laphám nyálkahártyák egyformán fekélyesedést, szövetcsökkenést produkálnak egy biológiai különprogram konfliktus-aktív szakaszában, és az elsorvadt szövetek ugyanúgy helyreállításra kerülnek a megoldás utáni szakaszban. Mégis, ezeknek a szöveteknek kétféle érzékenység-lefutásuk van. Ezt is bárki képes megérteni, és azért jó tudni, hogy megértsük, azonnal a helyére tudjuk tenni, mi történik, és könnyebben elviseljük az elváltozás során fellépő tüneteket.
Azoknak a laphámszöveteknek, melyek az ún. belső bőrből (ősi laphámból) alakultak ki,
a konfliktus-aktív szakaszban fokozódik az érzékenységük. Már a konfliktus-aktív szakaszban érzékeljük a tüneteket fizikailag, érzeteket, fájdalmakat, feltűnik, hogy ott elváltozás van folyamatban. Konfliktus-megoldás után, az A- és a B-utószakaszban ezzel szemben csökkent érzékenység, érzéketlenség (ún. szenzorikus bénulás) lép fel, a szerven duzzanat, vérzések - a helyreállítási szakasz jeleként.
Az ún. száj-garat-laphám séma szerint, röviden ún. belső bőr szenzorika szerint történikaz előmotorikus-szenzorikus kéregmezőbe (PMSC) és a posztszenzorikus (utóérzet) kéregmezőbe (PSC) beidegezett laphám szövetek érzékenység lefutása: a száj-, torok-, garat laphám, a pajzsmirigy-vezetékek, a nyelőcső laphám, a gyomor laphám, gyomor kis kiskanyarulata, pylorus-, duodeni-, epehólyag, epevezeték-, májvezeték-, hasnyálmirigy-vezeték laphám, az ősi kopoltyúív-vezetékek mai leszármazottai: a koszorúér-artéria, koszorúér-véna, aortaívek, carotis-ütőér és egyes nyaki nyirokvezetékek belső intima laphám bevonata/burkolata. Az epileptokrízis rövid idejű élettani visszakapcsolás a szimpatikotóniás állapotba, mind a három szinten. Az EK-ben ezeknél a szerveknél újból fellép a túlérzékenység, erős fájdalmak, és az ödémás agyi helyreállítási munkálatok miatt ábszansz (ájulás, rövid ideig tartó eszméletvesztés) is lehet.