Szerző Téma: 038 nyelőcsőrák (mirigyszövet-daganat) MA  (Olvasták 2774 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
038 nyelőcsőrák (mirigyszövet-daganat) MA
« Dátum: 2011. November 01. - 23:33:45 »
ED1
Konfliktustípus: ún. falat-konfliktus, falat bekebelezési, megszerzési konfliktus.

Érzelmi tartalom: Nem sikerül(t) a falatot (teljesen) elkapni, lenyelni, pedig szeretném. Már azt hittem, hogy megvan, hogy lenyeltem (az enyém lett) amikor kiderült, hogy mégsem, vagy nem egészen. Szeretném a falatot, bevételt magamévá tenni, bekebelezni, lenyelni, megkapni. Jár nekem, de még nem tudom elkezdeni emészteni sem, mert nem jutott le a gyomorba, még nem írták a nevemre, nem adták ide nekem, nem folyósult, nem folyósították. Még nincs meg teljesen. Éppen, hogy nem lett meg.

A nyelőcsőrák esetén (amikor a nyelőcső daganatos elváltozásáról beszélünk),
két szövetrész elváltozása jöhet szóba, a laphám, és a mirigyes hengerhám.
Itt a mirigyes szövet (szervrész) elváltozását érintjük. Lásd még nyelőcsőrák (laphámdaganat).

Szerv Atlasz lapkód:   2.1.6.   2.1.B.   2.1.C.   2.1.D.


Nagyobb méretben megtekintéshez kattintson a képre.
Figyelem, ez szerzői jogilag védett tartalom.
Idézéshez, szöveg kimásolásához lásd
Az idézés és hivatkozás szabályait
és a Szerv Atlasz impresszumát.
Köszönjük, hogy erről nem feledkezik meg.

(Ha célirányosan, egyszerűen, jogszerűen
utalni, hivatkozni szeretne erre a tartalomra,
kattinson a jobb egérgombbal a hozzászólás
címsorára, "Hivatkozás címének másolása"
és azt illessze be oda, ahol hivatkozni óhajt.)



K.A. szakaszban: tömör, karfiolszerűen növekvő, kiválasztó jellegű mirigydaganat (adenokarcinóma) váladék-túltermeléssel, vagy laposan növekvő, felszívó jellegű mirigydaganat, nyelőcső fal (hengerhám) vastagodás. Betegség-nevek: oesophagus-adenokarcinóma, nyelőcső daganat, nyelőcsőrák.

M.U. szakaszban: tuberkulotikus daganat elbontás, elsajtosodás, bűzös lehelet, bűzös köpet, nyelőcső fájdalmak, görcsök. Betegség-nevek: nyelőcső gyulladás, nyelőcső gombás „fertőzése”.

Az elváltozás biológiai értelme: extra mennyiségű nyálkatermelés a megszorult, elakadt falat alánedvesítéséhez, síkosításához.

Az ősi bélnyálkahártyát a szájnyílás irányából bevonta az ektodermális laphám-szövet, ezért a nyelőcső felső kétharmadában az ősi hengerhámból ma már csak szigeteket látunk, az alsó egyharmad viszont valódi mirigyes hengerhámszövet.

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:nyelőcsőrák (mirigyszövet-daganat)
« Válasz #1 Dátum: 2011. November 01. - 23:49:07 »
Egyéb kapcsolódó kifejezések, szinonímák: oesophagus hengerhámdaganat, oesophagus adenocarcinoma, oesophagus adenokarcinóma, nyelőcső gombás infekció, nyelőcső kiöblösödés, gümőkóros nyelőcsőgyulladás, "immungyengeség miatti" nyelőcső gombásodás, nyelőcső kolika (fájdalomgörcs)

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:nyelőcsőrák (mirigyszövet-daganat)
« Válasz #2 Dátum: 2011. November 01. - 23:49:12 »
Esettörténet: a következő alábbi hozzászólásokban: (link)