Szerző Téma: veszettség  (Olvasták 7297 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Tutmozis 6

  • *
  • Hozzászólások: 7
veszettség
« Dátum: 2012. Június 16. - 14:39:08 »
Üdvözlet.

Arra lennék kíváncsi, ha például megharap egy veszett kutya, melynek a halálozási aránya 90 % felett van, GNM szempotból mit kell tenni ?

Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:Veszettség
« Válasz #1 Dátum: 2012. Június 18. - 11:01:26 »
Veszettség, mint konkrét specifikus tünetekkel járó, más elváltozásoktól elkülöníthető betegség NEM létezik.
Ha létezne, az állatok szépen lassan az elmúlt pár millió évben már mind megfertőzték volna egymást (és kinyírták volna egymást).

A köztudatban veszettség alatt azt értik, amikor egy állat viselkedése megváltozik, agresszív lesz, és habzik a szája.
(Ez az oka annak, hogy a tünet eléggé hasonlít egy epilepsziás rohamra. Lehet az is, de szerintem nem motorikus konstelláció.)

A hagyományosok azt gondolják, a veszettség tünet fertőzés következménye.
                    (A betegség okáról és a fertőződésről mondanak egy homályos valamit, és bizonyítsd be otthon, hogy nem úgy van.)

Nem csoda, hisz nem ismerik a biológiai természettörvényeket, és azok folyományait: pl.

- Érzelmi konfliktusok, ijesztgetés léziót okoz az agyban, és elváltozásokat indít be (amitől már az aktív szakaszban is lehet rosszul lenni, mentálisan túlérzékeny lenni).
- Az elszenvedett konfliktusok miatti agyi lézió, lehet ún. epileptoid krízisben, amikor az ember türelemszintje is jelentősen lecsökken, és a kedves szóért is morog (elmezavar nélkül is).
- Többszörös konfliktusok (az ugyanazon agyi részben bekövetkező léziók) viselkedésbeli változást (elmezavarokat!) is kiválthatnak, nem csak szervi elváltozásokat. Nem csak az embernél, állatoknál is. Ismerünk epilepsziás kutyákat, autista macskát, stb.

Szájhabzás nem csak a párzási időszakban fordul elő, hanem epileptoid kríziseknél is. Szomjúságérzet, szájszárazság, nyálbesűrüsödés és HÁNYINGER miatt is jelentkezhet. (Párzási időszakot leszámítva, és egyéb jobban nyálazó kutyafajták kivételével) a nyáladzás arra utal, hogy az állat nem jól van. Krízisben nem csak az állatok, hanem az emberek is rosszul érzik magukat, agresszívak, nyűgösek, érzékenyek, és a legkisebb zargatásra is képesek bepipulni. Ezért csodálkozik a gazda, hogy piszkálja háziállatát és az barátságtalan, vicsorog, morog, és HARAP. Egyszerűen azért, mert szeretné, hogy békénhagyják. A gazda pedig nem tudja, hogy mi történik, persze sejti, hogy az állattal valami nem stimmel, (nem biztos, hogy eszébe jut, hogy nem jól van) és lehet, hogy azt gondolja, megfertőzte egy a gonosz, az agresszivitás bacilusa.

A harapás és fertőzés miatti riadalmak, a vélelmezett áldozatnál is képesek konfliktusokat kiváltani,
és konfliktus típustól függően bőr, kötőszövet, izom, bénulás stb. tüneteket beindítani. Azért olyan változatosak és különbözőek a harapás nélküli "fertőzés tünetek".

A veszettség viselkedésileg legjobban az agresszív konstellációhoz hasonlít.

Ennek egyik pillére egy dühkonfliktus, másik egy identitás/kivagyisági/hovatartozási/álláspont meghatározási konfliktus.

Képzeld el a kutyát, akit valami csínytevése miatt elmebeteg gazdája vagy elmebeteg szomszéd sarokba szorít és ütlegel.
Az állat sehova se tud menekülni.
Ezek az állatok gyakran bekonstellálódnak, és vészhelyzet lévén nekitámadnak az agresszornak, ragadozónak, bántalmazónak.
"A sarokba szorított egyén kétségbeesett kitörés-kísérlete" 6.5.H.

A kutya megmenekül, hazamegy. Biztonságban érzi magát, lejön a konstellációról, és idővel bekövetkezik az epileptokrízis (akut pszchózis, a spontán ok nélküli agresszivitás, veszettségnél epilepszia-szerű tünetekkel fűszerezve.)

Ha a sarokba szorítási helyzet (bekonstelláló) gócai csak kis idővel egymás után következtek be, szinte egyszerre,
azután szinte egyszerre oldódnak meg,
ez azt jelenti, hogy az epileptokrízisek is szinte egyszerre fognak jönni, otthon, a családtagok között, akik mit sem sejtenek az egészről.

Agresszív-mániás elmezavar tehát állatoknál is létezik, mint ahogy akut pszichózis is, (amikor külső inger nélkül, KA szakasz + epileptokrízis miatt, élettani folyamatok lefutása miatt egy rövid időre ismét megzavarodik az érintett, és látszólag ok nélkül bepipul, szokatlanul, és hagyományosan érthetetlenül viselkedik. (Bár az agyi léziók mindig együtt járnak szervi elváltozásokkal, konstellációban, akut pszichózisban nem biztos, hogy produkálunk/produkálnak látványos szervi/testi tüneteket.)

Az állatoknál leggyakrabban tehát az epileptokrízis tüneteket és viselkedésbeli túlérzékenységét keverik össze a "veszettséggel".

Röviden ennyi.

Tutmozis 6

  • *
  • Hozzászólások: 7
Re:Veszettség
« Válasz #2 Dátum: 2012. Június 18. - 11:25:56 »
Köszönöm szépen a terjedelmes választ, olvastam a GNM, de még kezdő vagyok e téren.

Ezek szerint, az a vírus amit ilyenkor talának nagy számban a gerincvelőben, az valójában mindenkibe van, csak az agy nem aktivizálta őket szaporodásra az egézséges emberekben ?

Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:Veszettség
« Válasz #3 Dátum: 2012. Június 18. - 13:45:37 »
Igen. Nem csak ilyen vírus van benne, hanem sok más baci is, és nem csak ekkor, hanem mindig. A sötétlátóteres mikroszkóp is azért kakukktojás a "hagyományosban" mert megmutatja, hogy a vér nem steril. Sőt. Így az agyvíz sem. A liqueor, vagyis agyvíz is áramlik. Mindeközben maga az idegszövet is ektodermális, nem tartom kizártnak, hogy krízis idején (amikor az agyszövet regenerálódik) szükség van és igénybe veszünk erre specializálódott vírusokat. És ezért van krízis idején a gerincvelőben több vírus kísérőanyag (régi nevén ellenanyag). Nem ártana ezirányba is kutatásokat végezni... Ha beigazolódna, hogy minden krízisnél van vírus-jelenlét az agyvízben, gerincfolyadékban, azzal kizárhatnánk a korábbi feltételezést - ahogy van.

Annak ellenére, hogy kezdő vagy, jól belekérdezel... ;)

Helga Kaszás

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 26
Re:veszettség
« Válasz #4 Dátum: 2012. Augusztus 12. - 22:26:49 »
Roberto,

veszettségről, annak terjesztéséről  főként a rókák híresek/hirdhedtek.
Ők érdekes módon pont szelídek, emberek közé mennek amikor bekattannak, s majd váratlanul harapnak.

Elképzelhető, hogy vmitől besokalnak, elegük lesz a természetes környezetükből, beindul egy elváltozásuk, ők is bekonstellálódhatnak: krízisben kihagy természetes óvatosság mert meg vannak kattanva, elfelejtik merre laknak (erdő),  elcsatangolnak, be  a városokba, a falvakba.

Majd ott - kiszakadva a természetes előhelyükről -, lejönnek a sínről és újra normálisan (értsd vadállat módjára) kezdenek viselkedni,
azaz ekkor harap?

Köszi
Helga


Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:veszettség
« Válasz #5 Dátum: 2012. Augusztus 12. - 22:42:17 »
Igen! Lehet ez is, meg az is.

Meg kell fejtenünk, a rókák mitől konstellálódhatnak be... Űzött vad? (Természetes ellensége a táplálékláncban itthon nem nagyon van...) Kutyák? Vadászat?

Vagy egyszerűen csak az éhség csalja be a városba, ahol megijed és attól konstellálódik be? Egyáltalán, mit keres a róka szája környékén egy ember?

Mi lenne ha óvatosabbak lennénk a szelíd rókákkal is (és nem kutyaféleként néznénk rá)?
(Eltérő fajspecifikus programozás, ugyanazon szituációban más konfliktust vált ki).
 
Nem lehet, hogy csak balesetekről van szó, ahol nem vették figyelembe a rókák kiszámíthatatlanságát,

és az embernél fertőzésként azonosított tünet (laphámelváltozás, bénulások, (nehezen lokalizálható) lázat és vírusos tüneteket kiváltó ok
igazából az embernél a harapás miatti elhatárolódási konfliktus, az ijedség?

Ha alaposan megfigyelnénk a rókák életét és viselkedését, (hogy hogyan szoktak reagálni hasonló esetekben) meg lehetne fejteni.

niki89

  • *
  • Hozzászólások: 2
Re:veszettség
« Válasz #6 Dátum: 2012. Október 06. - 21:03:11 »
en egy olyan problemaval fordulok ide, ami 2 napja tortent. van egy maine coon masfel eves macskank, aki bent tartozkodik a hazban. kb. 1,5 honapja hozzank kerult egy par honapos hazi kiscica (kandur). a maine coon eleg rosszul viselte, napokon keresztul duzzogott, nem lehetett megfogni ot, morgott karmolni akart ha hozza akartunk nyulni. a kiscicara is fujt es verte ot. aztan lassan hozza szokott, mar jatszottak is egyutt, de ha a kiscica hozza ert, elkapta ot, akkor is ellenseges volt vele es fujt ra. a jatek lenyege az volt, hogy o elkaphatja a kicsit, de a kicsi nem, mert akkor azonnal tamadt. szoval azota ahogy a kicsi megvan, idegesebb es agresszivebb lett velunk szemben. 2 nappal ez elott a kiscica bent volt a lakasban (amugy kint tartozkodik az udvaron, de nem csavarog el) es anyukam ugy fogta meg, ahogy az neki nem tetszett es nyavogott egy csunyat, erre a maine coon bevadult es ratamadt anyukamra! az utan csunyan nezett ra, es szo szerint bekergette ot a szobaba, ahova bezarkozott anyum. miutan a maine coone lenyugodott, par orara ra a hazimacskanknak sikerult rapisilnie a szonyegre a lakasban es anyum akkor is rakialtott a kismacskara, majd elkezdte kipucolni egy torloronggyal a szonyegbol. a maine coon pedig ismet ratamadt, nem csikarta ot meg, csak elkezdett fele menni tamado allasban, anyukam pedig rahajtotta a szonyeget, de nagyon bepanikolt, elesett (tobbek kozott elszakadt az achilles in a lababan, amit mar meg is mutottek..) es nagyon hangosan elkezdett kiabalni apukamnak, kozben a maine coon pedig ismet ratamadt es szo szerint a sarokba szoritotta, ekkor meg is karmolta nagyon csunyan a torzset jobb oldalt, ezutan apukam beszaladt a szobaba es rautott a macska fejere, aki megijedt, kiszaladt a szobabol, de nem bujt el, hanem az ajtobol figyelte, hogy mi tortenik... az orvosok kertek az igazolast az allatorvostol, hogy nem e veszett, de az allatorvos nem kuldte ot laboratoriumi vizsgalatra, csak "ranezesbol" megallapitotta, hogy nem veszett az allat. csakhogy en teljesen be vagyok parazva, hogy mi van ha megis veszett, olvastam a neten, hogy a betegseg honapokig is lappanghat az allatba. es mellesleg a rendszeres evi oltassal kesunk egy honapot. tavaly szeptemberben lett leoltva eleteben masodszor. nem tudom, hogy az alatt az egy honap csuszas alatt megfertozodhetett e vagy nem... de a lenyeg, hogy amikor a tamadas tortent, akkor meg 2012-ben nem kapott veszettseg elleni oltast. hanem utoljara 2011 szeptembereben volt leoltva. azota egyfolytaban figyelem a macskat es mar rendesen kezdek rettegni tole, hogy nem e veszett es nem e tamad ujbol. azt vettem eszre rajta, hogy mindentol megijed, es eberen figyel mindent maga korul. es epp  a mai napon enram is igen furcsan nezett, nagy volt a pupillaja es olyan erzesem volt, mintha meg akart volna tamadni, ekkor raszoltam es odebb alltam, es befejezte. nagyon felek, hogy mi van, ha az allatorvos tevedett es megis veszett es anyukam nem kapja meg idejeben az oltasokat.... segitseget kerek, hogy van e erre esely es hogy ne kerjem e hetfon az allatorvostol laboratoriumi vizsgalatat a macskanak... koszonom

Tutmozis 6

  • *
  • Hozzászólások: 7
Re:veszettség
« Válasz #7 Dátum: 2012. Október 06. - 21:28:17 »
Hello.

Az Én válaszom általános medicinai válasz lesz, a GNMes verziót gondolom megírják hamarosan.

Én régebben tanulmányoztam, hogy a macskák hogy viselkednek veszett állapotban, és az esetek nagy részében a macskák valami okból az ember fejét támadják.
De mivel a macskátok anyád lábát karmolta meg, és ha veszett is volna, akkor szinte fél év is eltelhet mire agyba jut a vírus. Szóval, Én ajánlom hogy a macska legyen megvizsgálva, és ebben az esetben legalább nem fogtok stresszelni, ami talán a legfontosabb.

A macskátok ha nem veszett, akkor valószínűleg féltékeny. Mert ugyanez a történet van nálunk is, mivel hozzánk került egy kis cica, azzal, hogy a nagyobbik macskánk nem agresszívkodik az emberekkel. Talán azért, mert el van kényeztetve a végtelenségig, és ha mégis megmerné tenni, már nem volna nálunk...

Remélem minden jól sül el !

Sexty János

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 90
Re:veszettség
« Válasz #8 Dátum: 2012. Október 06. - 22:50:55 »
       A GNM szerinti elmezavarok ismeretében megváltozott a véleményem az állatoknál jelentkező, korábban általam is veszélyesnek megismert veszettséggel kapcsolatban.

       A veszettség, szerintem egy agresszív konstelláció megnyílvánulási formája. Esetünkben egy mániás agresszív konstellációról van szó.

       Érdekes, hogy nekem is macskákkal kapcsolatos az ehhez a jelenséghez köthető élményem. Egyedülálló módon a mi nősténymacskánk számára a saját, frissen felnevelt négy csemetéje vált riválissá a szoptatási időszak vége felé. Addig fajult a dolog, hogy az anyamacska önkéntes száműzetésbe vonult, de olykor, amikor néha hazatért, nagyon ellenséges volt a négy utóddal, akik csak lassan értették meg, hogy anyutól most már óvakodni kell. A hűtlen anya a ritka látogatásaikor velünk, az előtte kedves embertársaival szemben is, közepes mértékben agresszívvé vált, a símogatásnak olykor karmolás lett a fizetsége. Aztán úgy alakult, hogy a növendékek elkerültek a háztól, és így lassan visszaszelidült a mi régi kedvencünk.

        Úgy gondolom, hogy az állatoknál a veszettség diagnózis mögött mindíg ez a fajta konstelláció áll. Ezért, annak ellenére, hogy a hatóságok, az állatorvosok riogatnak bennünket a veszélyes fertőző állapottal, szerintem a "veszett" állattal való kapcsolatból csupán a mechanikai sérülésünk kellemetlensége lehet a kárunk, ha nem vagyunk elég óvatosak. Az újmedicina, vagyis az Anyatermészet szabályszerűségeinek ismeretében nincs különösebb félnivalónk. Szó szerint ez a megoldás: ne félj a veszettségtől! Ha nincs konfliktusod, vagyis nem félsz, akkor szervi elváltozásod sem lesz.

         Kedves Niki, a régi medicina képzésen nevelkedett orvosoktól nem várható, hogy fentiek szerint állnak az esethez. Valószínüleg nem fognak téged, hozzám hasonlóan nyugtatgatni.  Neked kell dönteni. A félelmet választod és az állatorvost, aki valószínüleg fokozza majd a félelmedet, vagy az újmedicina ismeretével felvértezve nyugodt maradsz, és nem szaladgálsz sehová, csak ezentúl óvatos leszel a macskával. Egészen addig, míg meg nem nyugszik szerencsétlen állat. Ebben az esetben te leszel az orvosa, s az lesz a gyógymódod, hogy olyan körülményeket teremtesz a macskának, hogy feloldódhasson a bírtok bosszúsági kofliktusa és az identitás konfliktusa. Vagyis a riválisokat valamilyen módon elkülöníted egymástól. Ha lehetséges, akkor végérvényesen.

       Kedves Niki, az újmedicina alap és haladó ismeretek hiányában lehetséges, hogy ennyi nyugtatás és a tanácsok nem meggyőzőek a számodra. Sajnos itt nincs mód ennél sokkal bővebben kifejteni az ismereteket. Én már öt éve foglakozom újmedicinával, neked is csak javasolni tudom, hogy mélyedj el alaposan benne, nem fogod megbánni. Bárcsak én is 23 évesen kezdhettem volna az újmedicinát alkalmazni!

         

       

Csere Dóra

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:veszettség
« Válasz #9 Dátum: 2013. Június 09. - 14:33:16 »
Sziasztok!

A kérdés az, hogy egy agresszív konstellációban lévő egyént, aki támad, hogy lehet leszerelni?
Az ilyen ember ugye nem szereti, ha ellent mondanak neki. Tehát, ha letámad valakit, akkor azt várja el, hogy az legyen amit ő akar.
Mi van, ha az agresszív egyén egy férfi, és az akit letámad, pedig nő?
Tehát pl. mi a legrosszabb kimenetel? És hogy lehet kilépni egy ilyen támadás elől?
Történhet-e olyan, hogy az agresszív egyén megerőszakolja a neki ellentmondó rémületkonfliktustól lebénuló nőt?

A veszettség és az agresszív konstelláció nagyon hasonló. A veszettség lehet, hogy tripla konfliktus eredménye?
Azaz konstelláció plusz egy harmadik góc?
A megerőszakló és megölő támadó lehet, hogy dupla konstellációban van?

Konkrétan:
Láttam egy filmrészletet egy olyan családon belüli erőszakról, ahol a férfi agresszív konstellációban lehetett, a nő pedig az ezt kiegészítő valamilyen hiánykonfliktusban, mert eleinte elfogadta a férfit.
Alap szitu: A férfi gazdag volt, a nő pedig átlagos, azaz hozzá képest szegény. Tehát a nő hatalmi kérdés is volt a férfinak valamilyen módon.... a filmben a két ember házaspár szerepben volt.

Majd ahogy konfliktusba keveredtek, a férfi brutálisan megverte a nőt, (állandóan fegyegette és alázta) és egy másik jelenetben a szexuális együttlét is inkább egy megerőszakolásnak volt mondható. A nő nem tudott elmenekülni, ezért inkább eljátszotta, hogy behódol, és hagyta, hogy megerőszakolják, mert rettegett a férfi gyilkos agressziójától. Inkább hamarabb behódolt, minthogy brutálisabb verést, vagy bántást kapjon, vagy megölje...
A filmben a nő lassan módszeresen kiterveli, hogy megszökik, de úgy, mintha meghalna. (ártatlan áldozatként egy viharban megfulladna)
 Ez működött is, addig, amíg a férfi rá nem jött, hogy a nő még él, mert megtalált pár erre utaló jelet. Felkutatta a nőt minden áron, mindenkin keresztülgázolva, és végül betört a lakásába, és meg akarta szerezni, vagy megölni. Fegyver volt nála, és konkrétan ki is jelentette, hogy "nem engedem, hogy elhagyj".
A nőre fogta a fegyvert, és a nő úgy tudott csak kiszabadulni, hogy 'gyengepontján' rúgta a férfit, és ráfogta a fegyvert. Ezek után is folytatódott a támadó reakció, és a rendőrség kihívása, és a golyók kilövése után is ment a nő után.
A filmben az mentette meg a nőt, hogy a tárban nem volt több golyó, mert miután elvágódott a férfi a földön, utána még feléledt, hogy kinyírja a nőt, de már nem volt több golyó, és végül elvérzett....

Ez a jelenet elég gyakori lehetett háborúk során más szereplőkkel, más koreográfiával, de hasonló elemekkel.
Arra vagyok kíváncsi, hogy GNM szerint hogy kerülhet egy ember olyan konstellációba, hogy szexuálisan megerőszakoljon egy másik embert, illetve fogva tartsa, illetve megerőszakolja és megölje?
Hogy lehet ez elől elmenekülni?
Ugyanis egy ilyen állapotban levő ember csapdába csalja azt aki el akar menekülni. Ösztönösen sarokba szorítja azt, aki ki akar szabadulni.
Mitől fordulna át autisztikusba pl? vagy van-e rá bármilyen "természeti megoldás" amivel megszűnik az állapota?
Pl. Valamilyen gyermeki állapotba kerül, ahol elérzékenyül, védtelenné válik, sírni kezd, és elernyed, stb...?

Köszi


Csere Dóra

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:veszettség
« Válasz #10 Dátum: 2013. Június 09. - 14:39:38 »
Itt a link:



köszi a választ

Edelweiss

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 23
Re:veszettség
« Válasz #11 Dátum: 2013. Június 19. - 10:56:39 »
Sziasztok!
Néhány napja a mostani 2013 as júniusi árvíznél "tört ki" egy róka, de a szakemberek azt mondták hogy ne aggódjunk de az állat veszett..., felhívást is tettek közre hogy senki ne menjen a közelébe ha látja, nagyon kiszámíthatatlan... annyira el lepte az ár az élőhelyét plusz gondolom napok óta nem talált táplálékot... ráadásul még a homokzsákokat pakoló emberek között kellett "ki törnie" hogy életbe maradjon, az volt az utolsó hely ahol még ki tudott jönni mert már víz volt mindenhol...

A másik esett is ilyen, de akkor hó volt de akkora hatalmas és hetekig, a rókának szintén ki kellett "törni" az emberek közé... akkor is felhívás lett az eredmény, és tettek ki kaját is nagyon sok helyre hátha megtalálja. Nem is lett semmi gond.

Nagyon nyugodtan kezelték, a helyzetet a szakemberek és a hozzáértők. Általános tájékoztatás volt anno amikor nagy havazás volt, hogy nem csak a rókák, de a kutyák és a macskák is máshogy viselkedhetnek.

Üdvözlettel:
 Edelweiss