Szerző Téma: reye-szindróma  (Olvasták 4851 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Rozbi

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 29
reye-szindróma
« Dátum: 2011. Január 05. - 10:49:08 »
Sziasztok!

Bocsi, de sehol nem találtam sem a bárányhimlőt, sem az influenzát. Van egy úgy nevezett Reye szindróma jelenség ezekkel kapcsolatban:

Idézetet írta: AKADÉMIKUS LEÍRÁS
"Mi a Reye-szindróma?

A Reye-szindróma igen ritka, de életveszélyes kórkép, mely gyulladást és duzzanatot okoz az agyban, és elfajulást a májban.

A Reye-szindróma oka ismeretlen, bár jellemző módon bizonyos vírusokkal, többek között az influenza vagy bárányhimlő (varicsella) vírusával történt fertőzés után fordul elő, különösen akkor, ha aszpirint szedett a gyermek. A Reye-szindróma e fokozott veszélye miatt gyermekeknek nem javallott az aszpirin, kivéve néhány különleges kórkép kezelésében. Most, hogy e szer használata visszaszorulóban van - jórészt a Reye-szindróma lehetősége miatt - évente kevesebb, mint egy tucatnyi gyermek betegszik meg e rendellenességben, mely főként 4 és 12 éves kor közötti gyermekekben fordul elő, késő ősszel és télen.

A Reye-szindróma vírusfertőzés, például felső légúti fertőzés, influenza vagy bárányhimlő tüneteivel kezdődik. 4-5 nap elteltével a gyermeknek hirtelen nagyon súlyos hányingere lesz és hány. Egy nap leforgása alatt zavarttá válik, amit tájékozódási képtelenség (dezorientáció), nyugtalanság (agitáció) és olykor görcsrohamok, esz-méletlenség (kóma) és halál követ. A májelfajulás véralvadási zavarhoz és vérzéshez vezethet. A betegség súlyossága nagyon változó.

A betegség kimenetele az agyi duzzanat mennyiségétől függ. Összességében a gyermek halálozási esélye körülbelül 20%, de ez 2% alatti és 80% feletti is lehet aszerint, hogy az enyhe betegségben vagy a mély eszméletlenséggel járó formában szenved.

Amely gyermekek túlélik a betegség heveny szakát, általában teljesen gyógyulnak. Akiknek súlyosabb tüneteik vannak, azokban később bizonyos mértékű agykárosodás, például szellemi visszamaradottság, görcshajlam, rendellenes izommozgások vagy egyes idegek károsodása mutatkozhat. A Reye-szindróma ritkán támad meg egy gyermeket másodszor is.

A Reye-szindrómának külön kezelése nem létezik. A gyermekeket intenzív osztályon helyezik el. K-vitamint vagy friss fagyasztott plazmát adnak, hogy segítsenek megelőzni a vérzéseket. Az agyi nyomás csökkentésére pl. mannitol, mellékvesekéreg-szteroidok vagy barbiturátok adhatók."

Segítsetek gondolkodni, mi lehet ehhez az érzettartalom? A máj zavara talán mérgezés lehet? (viszont máskor nem okoz problémát az aszpirin. Ez az eredeti hatóanyaga a fűzfakéregnek.)

Vitkovits Máté

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 650
Re:Re:fertőzésszerű jelenségek, régi nevén fertőzőbetegségek, járványok
« Válasz #1 Dátum: 2011. Január 05. - 15:28:47 »
Szerintem ez egyszerű gyógyszermérgezés amit igyekeznek betegségként beállítani. A gyógyszertanfolyamon volt arról szó, hogy a paracetamol tartalmú szerek túladagolása (ami könnyen megtörténhet), maradandó májkárosodást okozhat. Ha jól emlékszem fejből akkor az asz*i**n is ilyen hatóanyagot tartalmaz, és még sok mostanában népszerű márka.

Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:Reye-szindróma
« Válasz #2 Dátum: 2011. Január 05. - 15:39:18 »
Rozbi, Máté, ha nem gyógyszermérgezés, akkor egy kalap alá vett tünetek jöhetnek még szóba. Az akadémikus orvoslásban előszeretettel tárgyalják együtt több értelmes biológiai különprogram tüneteit, mintha az egy betegség lenne, pedig valójában csak egyszerre jelentkeznek a különféle különprogramokhoz tartozó tünetek. Nem véletlenül hívják a Reye-szindrómát szindrómának. ;) A mondvacsinált "betegségnevek" lehetőségének tárháza gyakorlatilag végtelen.

A dezorientáció, tájékozódási képtelenség egy agytörzsi konstelláció eredménye lehet. Ebből az egyik érintett relé lehet a máj (mirigyes szövetének)* reléközpontja. Hányás rendszerint a krízisben jelenzkezik, a máj és a gyomor reléközpontjai közel vannak egymáshoz, ezért az agyi ödéma a másikra is hatást gyakorol. A természettörvények ismeretének hiányában sajnos a krízisben lehet komoly károkat, akár halált is okozni a nem megfelelő beavatkozásokkal.

* Konfliktusa: éhezési, nélkülözési konfliktus, jellemzően kényszerdiéta vagy életszínvonal csökkenés (pl. munkahely elvesztése) miatt.

A betegség kimenetele az agyi duzzanat mennyiségétől függ.

Az egyik leggyakoribb agytörzsi különprogram, ami életveszélyes állapotot eredményezhet, a vese gyűjtőcsatornáinak különprogramja. Adott a második konfliktus a konstellációhoz. A GNM-et ismerő ember tudja, hogy a magány, az elhagyatottság kiküszöbölése (akár ilyen esetben is) életet menthet! A vese gyűjtőcsatornáinak különprogramja a konfliktus aktív szakaszban vizeletvisszatartással, fokozott ödémásodással jár - íme az összefüggés a GNM-mel.

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:fertőzésszerű jelenségek, régi nevén fertőzőbetegségek, járványok
« Válasz #3 Dátum: 2011. Január 05. - 15:51:36 »
Idézetet írta: AKADÉMIKUS LEÍRÁS, Dr. Kertész Árpád
"A XX. század 90-es éveinek derekán derült fény arra, hogy gyerekeknek 16 éves korig aszpirint adni tilos. Terhes anyák se szedjenek aszpirint, mert a magzat már az anyaméhben károsodhat. Szerencsére minden 1000 aszpirint szedő gyerekből csupán egynéhány szenved nehezen gyógyítható agyi és májkárosodást, de egy kis odafigyeléssel ez is megelőzhető.
Egy szemfüles ausztrál doki, R.D.K. Reye a fent említett agy- és májkárosodásokat még 1963-ban megállapította influenzás, bárányhimlős, kanyarós gyerekeknél. Akkor ezt önálló betegségként - Reye-szindrómaként könyvelte el az orvostudomány. Manapság, amikor átnézték dr. Reye feljegyzéseit, döbbentek rá, hogy a szindrómában megbetegedettek mind-mind aszpirint szedtek. Vagyis a Reye-szindrómában leírt tünetek nem önálló betegség kórképei, hanem az aszpirinnak a gyerekeknél fellépő káros mellékhatásai. Ha az ellenséget felismertük, harcolni is tudunk ellene!"


Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:Reye-szindróma
« Válasz #4 Dátum: 2011. Január 05. - 15:58:28 »
Szkovacs, azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a kettő együttes hatása, vagyis az aszpirin és az említett konfliktusok együttesen felelősek a kérdéses tünetekért.

Szkeptikus vagyok a tisztán akadémikus megközelítésekkel kapcsolatban, mivel ezekre a következtetésekre a GNM ismeretének hiányában jutnak az orvosok. Való igaz, hogy a GNM nem alkalmazható mérgezés esetén - azonban hogyan állapítjuk meg egy elváltozásról, hogy mennyi benne a mérgezés és mennyi az esetleges konfliktusok szerepe? Szerintem ez egy jó téma további kutatásokhoz, a Reye-szindrómában szenvedők kikérdezéséhez. Szeretettel, Vadvirág

Dr. Herczeg Andrea

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 254
Re:Reye-szindróma
« Válasz #5 Dátum: 2011. Január 05. - 19:32:51 »
Az aszpirin eredeti hatása is vérzéseket okoz, gátolja (visszafordíthatatlanul) a vérlemezkék (trombociták ) aggregációját. A leírt tünetek hasonlítanak az aszpirin mérgezéshez, amit okozhat az is hogy az eredtei vírusos folyamat = GNM szerint agykérget érintő konfliktusok megoldási szakasza miatt olyan mértékben van a szervezet (máj, vese) igénybe véve, hogy nem történik meg a gyógyszer "normális lebontása". Gyerekeknél egyébként is más a metabolizáció (átalakulás, méregtelenítés) mint a felnőtteknél. Vagyis az eredeti konfliktus helyreállitási szakasza megtetézve egy gyógyszermérgezéssel. Az aszpirint ezekben az esetekben (régi nevén vírus fertőzések) lázcsillapításra adják, amit ilyenkor sokkal veszélytelenebb hűtőfürdővel meg lehetne oldani, vagy homeopátiás szerekkel, Schüssler sók közül pedig a Ferrum Phosphoricum D12-vel.
Andrea

Rozbi

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 29
Re:Reye-szindróma
« Válasz #6 Dátum: 2011. Január 05. - 22:59:43 »
Én is valami hasomlót gondoltam, mint amiről Virág beszélt. Életemben kétszer láttam Reye szindrómás gyereket amikor a fertőző osztályon dolgoztam, sajnos mindkettő elment. Félelmetesen gyorsan, fél nap alatt!  De egyik sem szedett aszpirint!

És a másik kérdés, miért lesz egy gyereknek éhezési konfliktusa? Ezek a tünetek jellegzetesen 10 éves kor alatt zajlanak, afölött nem fordulnak elő. Én inkább felnőtt korra tartottam volna jellegzetesnek egy éhezési konfliktust. Ha pedig májkárosodás az ok, miért nincs mindenkinél? (akiket láttam, azok a gyerekek előtte általános jólétnek örvendtek, egy sem volt leromlott állapotban)

Ezenkívül ez a szindróma a betegségből kifele menet (pl. bárányhimlő 5. napján), szinte már tünetmentesen, hirtelen alakul ki.