Általános kérdések, elvi, elméleti kérdések, magyarázatok > Elvi kérdések

Védő oltás. Oltatni vagy nem oltatni?

<< < (3/8) > >>

jucus66:
Saját tapasztolatomat szeretném megosztani veletek!  Én most jöttem vissza Indiából,   és természetesen semmilyen védőoltást és orvosságot nem adattam be.   Nincs is semmi bajom,  viszont azok a társaim akik kisebb vagyonért legalább 6 féle oltást és gyógyszert kaptak, végig betegek voltak kint.  Érdekesség, hogy az ilyenkor kötelező hasmenés is valahogy elkerült engem  , annak ellenére, hogy csapvizet ittunk,  de a többiek nem voltak ilyen szerencsések.  Ők napokig rohangáltak a wc és a szoba között.   Szerintem még az is fontos, hogy agyban se aggódjon az ember,  el tudja engedni azt a sok belénk táplált dezinformációt amiket gyerekkorunk óta hallunk a médiából.

Adriana:
Kedves Rozbi!

Nagyon kíváncsivá tettél, hogy a diphteria és a tetanusz oltások hatóanyaga hogyan köti le a mikroorganizmusok által termelt toxinokat. Tudnál erről bővebben írni? Mi kerül az oltóanyaggal szervezetbe és hogyan fejti ki a hatását?

Válaszodat előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
Adriana

Rozbi:

--- Idézet ---Diphteria (torokgyík):
Kórokozója a Corynebacterium diphteriae méreganyagot (toxint) termelő variánsa. A betegséget a baktérium toxinja okozza, a toxint nem termelő Corynebacterium diphteriae torokgyíkot sem okoz. A toxin hatására a felső légutak (orr, garat, gége, légcső) nyálka-hártyáján ún. álhártyás lepedékkel járó gyulladás alakul ki. Az álhártya a felső légutak belső üregét (lumenét) mechanikusan szűkíti, súlyos esetekben el is zárja, ezáltal a beteg fulladását okozza. A diphteria-toxin károsítja a szívizmot és a perifériás idegrendszert; mely utóbbi lágyszájpad-bénulásban, izomgyengeségben nyilvánul meg.
--- Idézet vége ---


--- Idézet ---Pertussis (szamárköhögés)
Kórokozója a Bordetella pertussis. A baktérium toxinja a légutak köhögésért felelős receptoraiban fejti ki a hatását, jellegzetes, rohamokban jelentkező köhögést idézve elő. A rohamok száma a napi 30-40-et is elérheti. A köhögési rohamok között a beteg általános állapota jó. A betegség hosszú lefolyású, hetekig, sőt hónapokig is eltarthat.
--- Idézet vége ---


--- Idézet ---Tetanus (merevgörcs)
Kórokozója a Clostridium tetani, mely anaerob (oxigén hiányában élő és szaporodó) baktérium. Egyes állatok bélflórájának része, az állati ürülékkel kerül a talajra, ahol sokáig életképes marad. Sérülés esetén, ha a seb földdel szennyeződik, a baktérium a sérült, rosszul szellőző szövetekben elszaporodik, és az általa termelt toxin a nyirok- és a véráram útján az egész szervezetet elárasztja. A toxin a központi idegrendszer mozgató neuronjait (idegsejtjeit) tartja állandó izgalmi állapotban, ill. az ideg és az izom közötti ingerületet átvivő anyag lebontását gátolja; az eredmény az izmok állandó görcsös állapota.
Speciális formája ennek a betegségnek az újszülöttkori tetanusz. Ilyenkor az újszülött szülés közben fertőződik, ha betegség alakul ki, lefolyása súlyos.
--- Idézet vége ---

A kórokozókkal szembeni immunitás, azaz védettség a specifikus immunválasz működésének, elsősorban a memóriasejtek aktiválásának az eredménye. (ezek a méreg ellen antitesteket termelnek)
Aktív immunitás a mikroorganizmusokkal vagy azok termékével történt kontaktus után jön létre, így a fertőző betegségek leküzdése után is.

Toxoidot, azaz inaktivált exotoxint tartalmazó oltóanyagok, mint a diphteria és a tetanus elleni oltóanyagok:

A diphteria elleni komponens a diphteria-toxinnak a betegség kiváltására nem képes, átalakított formáját (toxoid) tartalmazza.
A védőoltás a tetanusz-toxinnak a betegség kiváltására nem képes, átalakított formáját (anatoxin, toxoid) tartalmazza.


Nagyjából ennyi, amit az orvostudomány erről a mechanizmusról tud.


http://www.scribd.com/doc/50011485/Buzas-Edit-Rajnavolgyi-Eva-Erdei-Anna-Fust-Gyorgy-Mandi-Yvette-Sarmay-Gabriella-Szekeres-Julia-Falus-Andras-Immunologia
http://www.elender.hu/~oltinfo/betdpt.htm

Adriana:
Kedves Rozbi!

Köszönöm, hogy részletesen kifejtetted az akadémikus megközelítést.

Számomra az jött le, hogy a toxoid tartalmú védőoltások mechanizmusa nagyon hasonló azokhoz, amelyek legyengített mikroorganizmust tartalmaznak. "Megmérgezünk, nehogy megmérgeződj."

Amikor gyerekkoromban rozsdás szögbe léptem, a baleset után kaptam tetanusz oltást. Ha egyébként is toxinok kerülhettek a vérbe, mi értelme volt ezen felül még toxoidokat is bejuttatni?

Van ennek bármi értelme? Megelőzésképpen megmérgezni magamat, ha pedig valós mérgezés áll fenn, tenni rá egy lapáttal? Még jó, hogy túléltem. ;D

Üdvözlettel,
Adriana

Rozbi:
Kedves Adriana!

Nem vagyok igazán a védőoltások híve, a régebbiek tudják, ismernek eléggé ;)

Ettől függetlenül: amikor egy sebbe piszok kerül feltehetően kevés mikroorganizmus van benne. (tehát még csak nagyon kevés toxin termelődhet -vagyis van egy adott időintervallum, amikor egyáltalán be lehet adni az oltást) Bizonyos körülmények között elszaporodhatnak ( és itt lép be a GNM-be a mérgezettség lehetősége, ugyanis ha eleve mérgezettebb- lehasználtabb- egy szervezet, annál inkább kontrollálhatatlan a mikroorganizmusok elszaporodása)
Ebben az esetben vagy valóban szükség lehet antibiotikumra (ezt még Hamer is így tartja) vagy ilyen toxintermelő mikróba esetén, ha gyorsan megismertetik az immunrendszerrel a mérget, képes lesz védekezni ellene. Az oltás nem tartalmaz annyi méreganyagot, hogy megmérgeződj, de az immunrendszered képes lesz hamar felismerni és védekezni. Nem a bacikat mérgezed ki, lekötöd a toxinjukat.

A gyengített kórokozós oltás esetén vagy szüksége van a szervezetnek a vírustól származó információra (akkor beteg is lesz az oltástól: ez az oltási reakció), vagy egyszerűen szemétnek tekinti a szervezet és kidolgozza magából ( de ebben az esetben később elkaphatja a betegséget-ezért dolgozták ki a folyamatos revakcinációt ;) - persze ez némi pénzt is hoz a konyhára ;D)

Mindezzel nem azt akarom mondani, hogy oltáshívő vagyok, de bizonyos oltások számomra kérdést jelentenek, szerintem érdemes átgondolni, nehogy a fürdővízzel a gyereket is kiöntsük!

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

[*] Előző oldal

Teljes verzió megtekintése