Szerző Téma: 114 pánikroham MA  (Olvasták 7139 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
114 pánikroham MA
« Dátum: 2010. November 28. - 20:29:57 »
ED1
Konfliktustípus: elválasztási, elhatárolódási konfliktus.

Érzelmi tartalom: JK férfinél normál, JK nőnél kibillent hormonális állapotban
egy homlokegyenest közeledő, szembejövő veszély félelmi konfliktusa. Félek, hogy belefutok, hirtelen szembesülök, konfrontálódok egy kezelhetetlen, kínos helyzettel. Nagy félelem attól, hogy szorult, oxigénhiányos közegbe, helyzetbe, állapotba, közegbe kerülök, ami veszélyes és félelmetes, ami látszólag elkerülhetetlenül szembejön, és nem tudok előle kitérni. Nem tudhatom mikor jön rám megint a fulladás, a roham, az ájulás, ez olyan kínos. Azért féltem a rohamtól, nehogy a fellépésen törjön rám megint.
BK férfinél kibillent, BK nőnél normál hormonális állapotban
tehetetlenségi, tehetetlenség-félelmi konfliktus. Előre ledermedési, lelassulási, tehetetlenségi érzés. Nem tehetek semmit, a kezem meg van kötve. Látom, tenni kéne valamit, de nem tudok mit tenni. Tehetetlen vagyok és félek, vagy félek, hogy tehetetlen leszek. Konfrontálódok ezzel a valamivel, leblokkolok, legszívesebben azt mondanám, nem kérek belőle, de nem tudok mit tenni, tehetetlen vagyok. Dermesztő félelem fog el, ha belegondolok, mi lesz, ha az megtörténik, és én ott állok majd tehetetlenül, mi lesz velem.

Szerv Atlasz lapkód:   5.1.15.   5.1.B.   5.1.C.   5.1.D.


Nagyobb méretben megtekintéshez kattintson a képre.
Figyelem, ez szerzői jogilag védett tartalom.
Idézéshez, szöveg kimásolásához lásd
Az idézés és hivatkozás szabályait
és a Szerv Atlasz impresszumát.
Köszönjük, hogy erről nem feledkezik meg.

(Ha célirányosan, egyszerűen, jogszerűen
utalni, hivatkozni szeretne erre a tartalomra,
kattinson a jobb egérgombbal a hozzászólás
címsorára, "Hivatkozás címének másolása"
és azt illessze be oda, ahol hivatkozni óhajt.)



K.A. szakaszban: fekélyesedés, a kopoltyúív vezetékek falát belülről borító ektodermális laphámszövet elvékonyodása, könnyebb, szabadabb nyirok-áramlás. Enyhe szúró, égő, húzódó fájdalmak a nyakban, nyaki tájékon. A konfliktus-aktív szakasz fizikai tüneteit (az agyi góc kivételével) nagyon nehéz kimutatni.

M.U. szakaszban: helyreállítás, duzzanat, gyulladás, váladékozás. Ilyenkor a vezeték tartalma is felduzzad, amit régen cisztának neveztek. Betegség-nevek: Ha az elváltozás nyak, kulcscsont, váll magasságában van, ún. centroblasztikus, centrocisztikus Non-Hodgkin limfóma (nyirokér-intima gyulladás), ha a gátorüregben van (mediastinum) akkor „kissejtes hörgő karcinómának” nevezik. Magyarázat fent.

Az elváltozás biológiai értelme: a vezetékek tágítása, a jobb (vér- és nyirok)áramlás céljából (ez egy ősi válaszreakció egy ősi konfliktusra).


Szervi érintettség: nyaki nyirokér. Eredeti funkciójára tekintettel az új medicinában (felnőtt korban is) saját nevén kopoltyúív vezeték (tudva, hogy az a felnőttnél nyirok-főerekről van szó).

Mik a kopoltyúív-vezetékek? A kifejlett embernél nyaki, mellkasi nyirok-erek, az embrionális (méhen belüli) szakaszban (saját!) kopoltyúív-vezetékként funkcionálnak. Az érfal egy kötőszövetes cső, a belsejét pedig ektodermális laphámszövet burkolja. E laphámszövet elváltozása jár együtt a m.u. szakaszban pánikrohammal, összefüggenek.

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:pánikroham
« Válasz #1 Dátum: 2010. November 28. - 20:30:08 »
ED2
Egyéb kapcsolódó kifejezések, szinonimák:


Konfliktustípus: elválasztási, elhatárolódási konfliktus: szemből érkező veszély félelmi konfliktusa
Lehet visszaeső rettegés betegségtünettől, diagnózistól, eszméletvesztéstől, rosszullétektől, rohamtól (=ördögi kör!)

Érzelmi tartalom: egy homlokegyenest közeledő, szembejövő félelem konfliktusa.
"Jaj, csak bele ne fussak (megint). Belefutok, hirtelen szembesülök „konfrontálódok" egy kezelhetetlen, kínos helyzettel", nagy félelem attól, h. olyan helyzetbe, („oxigénhiányos") közegbe, állapotba kerülök, ami veszélyes és félelmetes." Erős félelemérzet valamitől, ami (látszólag) elkerülhetetlenül szembejön és nem tudunk előle kitérni. A közeledő "valami" félelmet kelt az érintettben.

Kapcsolódó Biologika TV video:
Pánikbetegség, pánikroham, a non-hodgkin és a kissejtes hörgőkarcinóma


Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:pánikroham
« Válasz #2 Dátum: 2010. November 28. - 20:30:19 »
ED3
Esettörténet a következő alábbi hozzászólásokban vagy kapcsolódó témákban: (link)

Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:pánikroham
« Válasz #3 Dátum: 2011. Május 21. - 20:17:30 »
A pánikroham tulajdonképpen egy inkább ijesztő, mint veszélyes rosszullét - nem más, mint egy frontál félelmi konfliktus epileptokrízise.

Az első pánikrohamot mindig egy váratlan, meglepetésszerű "ráparázás" konfliktus előzi meg. Ha a rosszullét (EK) újból kiváltja a konfliktusba való visszaesést, immáron a tünetektől retteg, annak megoldási szakaszában megint következik egy EK, a maga pánikroham tüneteivel.

Ha nincs visszaesés, lehet neki búcsút inteni. Normális esetben nem történik a krízis hatására visszaesés a konfliktusba, és nem alakul ki tartós probléma, visszaeső konfliktus-aktivitás (ezt nevezik pánikbetegségnek).     

Bár ma már nyirok-főérként funkcionál, a kopoltyúív vezeték a fejlődéstörténet korai szakaszán fő vérér volt, melynek örökségét a mai napig hordozzuk - ez a nyirokér belülről olyan, mint a mai szívtájéki fő verőerek (carotis-artériák) és vénák felépítése.

A vérérrendszer, valamint a nyirokrendszer "ikrek", egyikük a folyamatos vérkeringetésről, a másik a "szennyvízelvezetésről és tisztításról gondoskodik. Itt speciell (sok-sok átalakulás mellett) funkciót cseréltek - a fejlődéstörténet során.

Amikor a pánikrohammal járó biológiai válaszreakciót az anyatermészet beprogramozta, az a legnagyobb valószínűséggel még a vízi élet során történhetett (kb. a halak fejlődéstörténeti szintje). Mert a konfliktus természete kísértetiesen hasonlít arra a jelenetre, mint amikor egy hal partra sodródik, vagy a sekély vízben fennakadással, megfenekléssel kellett számolnia - és retteg hogy "jaj mi lesz". A sekély víz gyorsabban felmelegszik, kevesebb oxigént tud oldott állapotban tartani, és ez ha a halnak nincs mozgástere, az bizony fuldoklásveszéllyel jár.

Miért nem a halálfélelmi konfliktust programozta be ide az anyatermészet?
Ha a halacska alól felszárad a víz, vagy a halat betermeli egy arra járó éhes állat - tüdődaganatra már nincs idő.

Ha a tócsa, tavacska, öböl, folyóholtág kiszárad, és a halacska megfeneklik akkor jön a hal ál. És elpusztul a teste.
Innen ered a halál magyar szó, de inkább kifejezés. A magyar nyelvben, biológiai bölcsességeket találunk kódolva, elképesztő intelligenciával, az egyszerűsíthetetlen összetettség elvén, szintaktikailag leíró képekben, képírást! Sőt mi több, a magyar nyelv képes kifejezni és feltérképezni az ember lelki világát, erről szól a Megértés Táblázata. (A Biologika Szabadegyetemen van ilyen tanfolyam!)

Ezt megelőzendő, már a félelem, rettegés idején bekapcsol egy gyors biológiai válaszreakció - értágítás - a testet (akkoriban) vérrel ellátó fő verőér - a kopoltyúív vezetékek intimájának (belső laphám bevonatának) fekélyesítése.

Mivel ez a biológiai különprogram az emberben is megvan (és a konfliktust sem zártuk ki a lehetőségek közül)
az embernél ez a konfliktusérzelem a premotorikus-szenzorikus kéreg jobb agyfélteke elejére csapódik be, és az onnan vezérelt laphámszövet fekélyesítését indítja be. A konfliktusaktív szakaszban ez hosszanti, nehezen lokalizálható, szúró, szurkáló mellkasi, nyaki fájdalmakkal jár, javarészt nem jelentősek, sokszor fel sem tűnnek (vagy nem tulajdonítanak neki jelentőséget?).

A megoldás utáni szakasz elején a mellkasi szúrkáló fájdalom megszűnik, a krízis közeledtével fokozódik a kopoltyúív vezeték ödémásodása. Mivel nincsen külön elfolyó-nyílása, kivezetője - normál esetben oda vissza áramlik benne a nyirokfolyadék (nyirokcsomókat összekötő mellkasi-nyaki főcsatorna) megduzzad, és ez kellemetlen, fojtogató, légszomjjal, szapora szívveréssel, rémületérzéssel, és az ember gondolataiban rémképek megjelenésével jár. Az elme által vetített rémkép mindig utal a konfliktusra, annak elszenvedésének pillanatára, idejére.

Aki ezt nem tudja, a tünetektől igen csak megijedhet, (és mivel ez általában ijesztő a környezetnek, ha azok is ijedt pofát vágnak azzal gyakran csak jobban ráijesztenek a tudatlan emberre), és ez olyankor nem biztos, hogy jól jön, az érintettnek. Friss és bőséges levegőre, szerető hozzátartozó jelenlétére, vizes ruhára, és ha igénylik megfigyelésre van szükség. A pánikrohamokból az agyban nehezen jön össze roncsolódás komplikáció, sok év kell hozzá.

A krízis idején megjelenő "ősvezeték" (kopoltyúív vezeték) folyadékpangás azonban VISSZATORLÓDIK leggyakrabban, és leglátványosabban a TÜDŐ nyirokereibe és azokat beödémásítja. Kárt és fennakadást nem csinál,
(nem attól van a pánikroham, az csak egy kísérő jelenség) de jól látszik a radiológiai felvételeken. Korábban nem tudták, ez hogy kerül ide ez a duzzanat, és mivel abnormális sejtszaporulatot nem tudtak kimutatni, elnevezték "kissejtes hörgőráknak". A tüdő-ödémásodást. Ez egy átmeneti ödémásodás (való igaz hosszabb ideig is eltarthat), míg a pánikrohamok alkalomszerűek, normál különprogram lefutásnál csak egyszer jelentkezik (EK).

Ha valakinek a roham idején elhagyatottság-konfliktusa van, az fokozza az ödémásodást, ezáltal a folyadékpangást, nyomást a kopoltyúív vezetékekben. Krízis idején ez olyan érzéssel jár, mintha valam nyomná az ember légcsövét.

Helga Kaszás

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 26
Re:114 pánikroham MA
« Válasz #4 Dátum: 2012. Október 20. - 21:09:42 »
A héten volt egy pánikrohammal kezelt klinesem. A fiatalember munkahelyén esett össze, gyorsan kórházba is vitték, ahol megállapították, hogy pánikrohama van. Biztonság kedvéért Xanaxot írtak fel neki, mitől "érdekes gondolatai" lettek, így inkább abbahagyta.
Közben, pont a szabadsága alatt (lejött a sínről) volt egy vírusos torokgyulladása, amire mindenféle antiobiotikumot kapott. Egy napig magas, 40 fokos láza volt, közben torka teljesen bedagadt, nyálát sem tudta lenyelni, és mindent iszonyú fájdalom kísérte. Mindemellé általános végtagfájdalmak, levertség társult.

Beszélgetésünk során kiderült, egyaránt voltak munkahelyi és magánéleti konfliktusai, melyek hozzájárultak mindkét tünethalmazhoz.

Rettegett már minden nap bemenni, mert úgy érezte, hogy  vezetőtársai  nem fogadják el, s neki mindig duplán kell bizonyítania. Úgy érezte, elhallgatnak, nem osztanak meg vele fontos információkat.

Nehezen tudta közvetlen beosztottjait is rávenni a rendes munkára, több emberrel rendszeres és intenzív konfliktusa volt. Az ellenállók csoportja megrongálta autóját.

A fentiek miatt folyamatsan rettegett, hogy kirúgják.  Mielőtt itt elhelyezkedett, 10 hónapig munkanélküli volt. Elege volt az egész helyzetből, nem bírta a benti levegőt, gyomra görcsben volt minden reggel.

A helyzetet tetőzte édesanyja többszöri súlyos rosszulléte, kórházi kezelése. Nem akarta ezt újból megtapasztalni, félt az édesanyja elvesztésétől.

A konfliktus, amire gerjedt a nem vagyok elég jó,  "Bizonyítanom kell, hogy jó vagyok"  gondolata. Megmunkáztuk.

Amikor beszélgetni kezdtünk a problémáiról "vacogott, rázta a hideg".  A végén pedig csak ennyit mondott: "melegem van, laza vagyok és megkönnyebbült."






Penky

  • *
  • Hozzászólások: 1
Re:114 pánikroham MA
« Válasz #5 Dátum: 2014. Július 01. - 07:59:52 »
10 éve vagyok pánikbeteg. Paranoid skizofréniát diagnosztizáltak nálam, erre jött a pánikzavar, szorongásos depresszió.
Minden héten hétfőn a hétvégi két pihenőnap után alap hogy pánikom lesz a munkahelyemen, totális megsemmisülés 5-6 órát tart. Csütörtök péntek magasságában jön a heti rendszeres második. Nagyon meg szeretnék már belőle gyógyulni, tudna esetleg valaki ebben segíteni?
Előre is köszönettel!