Szerző Téma: agyvérzés, meleg stroke  (Olvasták 9739 alkalommal)

0 felhasználó és 2 vendég van ebben a témában

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
agyvérzés, meleg stroke
« Dátum: 2010. November 28. - 20:11:08 »
Az ún. hideg stroke egy óriási nagy konfliktus következménye, amikor a Hameri góc mindkét agyféltekére kiterjed, és megzavarja az agyműködést. Az ún. meleg stroke az agy idegszövet állományán belüli agyvérzés, agyi bevérzés ami funkciózavart és változatos komplikációkat is okozhat. Szerencsénkre ezek javarészt hibátlanul regenerálódnak. (Lásd még gutaütés, hideg stroke.)

A meleg stroke a rendszeresen visszaeső konfliktus-aktivitás hatására jön létre, és elvben bármelyik agyi részben kialakulhat. Ennek ellenére szinte csak a motorikus kéregben (menekülési konfliktusok hatására) és szenzorikus kéregben (elválasztási/elhatárolódási érzékelési konfliktusok hatására) fordul elő.

Mechanikája: Ha a gyógyulási, helyreállítási szakaszt újból és újból félbeszakítja a konfliktusba való visszaesés, vagyis "oda-vissza kapcsolgatunk", az agyszövet "elfárad" elveszti a rugalmasságát, és roncsolódhat. Hogyan?

A konfliktus aktív szakaszban az agyszövet ún. léziót produkál. Szétpattannak a szinapszisok (idegi összeköttetések). Ha ez a megoldás utáni szakaszban történik (visszaesés miatt) az érintett területen lévő helyreállítási ödéma csökken. Mindeközben megint gyülemlik a konfliktustömeg, ami egyre nagyobb ödémákat idéz majd elő az érintett agyi területen (és szervi szinten is - csak ez most itt nem lényeges).

A konfliktus megoldás utáni szakaszban újból kitágul az agyszövet a helyreállítási ödémával. Ha a különprogram során (mielőtt az kifutna) állandóan visszakapcsolgatunk (ez az ún. agyi harmonika-effektus), az agyszövet idővel elveszti rugalmasságát, és nem biztos, hogy bírja követni deformációjában az ödémásodást.

Mivel az epileptokrízis ideje alatt tetőzik az ödéma, így a szövet-repedés veszélye akkor a legnagyobb.
Ha ez bekövetkezik, létrejön az ún. "meleg stroke", az agy idegszövet-állományán belüli agyvérzés.

Lényeges megjegyezni, hogy RENDSZERES, és HOSSZÚ időn, akár éveken keresztül történő oda-vissza kapcsolgatás hatására jön létre. Ezért is gyakoribb idősebb korban, míg gyermekeknél elő sem fordul.

A járulékos tüneteket, és az esetleges károsodást - ami egy stroke-kal jár - az határozza meg, hogy hol, melyik reléközponton történt az agyi esemény.

Pl. látókéreg - komoly, nem szervi eredetű látászavar, hirtelen megvakulás; szenzorikus kéreg: érzékeléscsökkenés; motorikus (mozgatókéreg) - bénulások, beszédközpont beszédkészség romlása/megszűnése, stb.

Be van igazolva, hogy az ún. meleg stroke-ot NEM agyér- vagy agyi artéria elzáródás, és NEM a magas vérnyomás okozza, hanem az oda-vissza kapcsolgatás - az agyszövet roncsolódása. (Ez egy komplikáció.)

Lényeg, hogy ne essünk pánikba, az esetek többségében nem maradandó a tünet. A vérömleny felszívódásával a funkció visszatérhet, és az agyszövet regenerálódhat - attól függően hogy történik-e esetleg még egyéb komplikáció (pl. túl nagy konfliktustömeg miatti, túl hosszú ideig tartó agyi ödéma), mérgezés, stb.

Admin

  • Globális moderátor
  • ***
  • Hozzászólások: 1998
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #1 Dátum: 2011. November 05. - 19:12:09 »
1

Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #2 Dátum: 2012. Január 18. - 00:14:21 »
Idézetet írta: E-mailben érkezett
Hogyan alakul ki a "stroke" betegség? Végülis ez egy érelzáródás az agyban, vehetjük az erek problémájának? Áramoltatásnak?

Köszönöm a kérdésedet! Érdemes átolvasni, amit az Admin írt a téma elején, kérdésedre részletes választ kapsz benne.

Az érfal rendívül rugalmas, ezért nem tud egykönnyen elpattanni. Az agyvérzés éveken át tartó oda-vissza kapcsolgatás, konfliktusba való visszaesés hatására alakul ki, NEM az erek elzáródása miatt. Az érelzáródás nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, így a környező erek képesek átvenni az elzáródott ér keringetési funkcióját, még a koszorúserek esetében is. Üdv, Vadvirág

Móni

  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #3 Dátum: 2012. Március 23. - 07:47:39 »
Sziasztok Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni, mivel a subarachnoidalis vérzéssel (koponyaűri vérzés) kapcsolatban nem találtam információt.

Röviden a történet, ami a párommal esett meg:
Ő Németországból jött haza most március 18-án azon okból, hogy kivizsgáltassa magát itthon, mert már egy hete tartó nagyon erős fejgörcse volt láz, hányinger, illetve hányás kíséretében.
Az itteni vizsgálatokból meningitisre (agyhártyagyulladás) gyanakodtak, fel is vitték őt a miskolci Csabi Kórházba a fertőzőre. De pár vizsgálat után kiderült, hogy nem agyhártyagyulladásról van szó, hanem a koponya CT felvétel alapján úgy diagnosztizálták, hogy subarachnoidalis vérzés, amit egy kisebb fokú agyvérzés előzhetett meg, állítják az orvosok. Bár szerencsére ennek nem volt semmi visszamaradt nyoma, gondolok itt féloldalas bénulásra, vagy szájelhúzódásra stb.
Később angiographiás vizsgálatot (érfestés) is végeztek, aminek az eredménye: thrombus (vérrög) az egyik agyi érben.
Jelenleg infúziós kezeléssel illetve katéteres beavatkozással (aminek még nem tudjuk az időpontját) próbálják a vérrögöt szétoszlatni, és ha ez nem sikerülne, akkor azt mondták meg kell műteni.

A párom biologiailag jobb kezes és semmilyen gyógyszert nem szed. (35 éves)
Kérném segítségeteket, mert nem tudom sajnos, hogy mi lehetett a konfliktus, ami miatt ebbe a helyzetbe került. Sajnos még szerv atlaszom nincs, ezért próbálok tőletek tájékozódni.

Köszönöm, és szép napot mindenkinek!

Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #4 Dátum: 2012. Március 24. - 08:40:21 »
Médea, köszönöm megtisztelő bizalmadat, hogy megosztottad a párod esetét.

Az új diagnózis magyarázatot ad rá, hogy miért nem találtatok az agyhártyagyulladáshoz kapcsolódó biológiai konfliktust. Az új medicinának köszönhetően könyörtelenül kibukik, ha egy diagnózis téves, ugyanis, ha nincs konfliktus, nincs elváltozás sem.

A hozzászólásodat áthelyeztem az agyvérzéssel kapcsolatos témába, mivel az általad leírt jelenség magyarázatáról az admin már részletesen írt a téma elején. Kérlek, olvasd át, egyben felhívom a figyelmedet megnyugtató soraira a vérrög felszívódásával kapcsolatban. Azok alapján, amit leírtál, nehéz lokalizálni, hogy pontosan mi lehetett a párod konfliktusa.

Arról van szó ugyanis, hogy a folyamatok három szinten, lelki, agyi és szervi szinten zajlanak szinkronban. Agyi szinten, hosszú ideig tartó oda-vissza kapcsolagtás miatt következik be agyvérzés - ez magyarázatot ad a párod egy héten át tartó rosszullétére is, ugyanis a hosszan elhúzódó epileptokrízis is VEKA (visszaeső konfliktus-aktivitás) eredménye.

Ahogy az admin írta, leginkább motorikus (menekülési) és szenzorikus (érzékelés hiányérzet vagy nemkívánatosság) konfliktusok jöhetnek szóba. Ha nem voltak motorikus problémák (bénulás, szájelhúzódás), akkor az adott motorikus relék nem érintettek. Ha megtaláljátok, mi volt az a konfliktus, ami rendszeresen foglalkoztatta a párodat (és nem túl intim), kérlek, írjátok meg a fórumon.

Az akadémikus megközelítés, miszerint vérrög zárja el az eret és azért pattan el, az új medicina tükrében téves.
Ha oda-vissza kapcsolgatás eredményeképpen elpattan az ér, és a kiszivárgó vér bekocsonyásodik, rá lehet fogni a tünetet a vérrögre, valójában azonban az agyi szövetek fokozott igénybevételéről és elfáradásáról van szó az oda-vissza kapcsolagtás miatt.

Értelemszerűen, az akadémikusok a vérrög-hipotézis miatt az ilyen eseteket gyakran kezelik vérhigítóval. Szokták azzal ijesztgetni az embereket, hogy ezt már élete végéig szednie kell. A döntés természetesen a párodé, hogy meddig szedi, de azt jó, ha tudjátok, hogy a vérhigítóról veszélyes, nem szabad egyik napról a másikra leállni, ha elkezdi szedni és később mégis meggondolja magát, ezért ebben az esetben mindenképp egyeztetni kell egy hozzáértő gyógyszerésszel, aki segít abban, amit szeretnétek. Üdv, Vadvirág

Móni

  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #5 Dátum: 2012. Március 24. - 19:05:47 »
Kedves Vadvirág!

Nagyon szépen köszönöm részletes válaszodat. Ez a diagnózis már "kézenfekvőbb" a konfliktus miatt. Sejtettem én egyébként, hogy az első diagnózis nem lesz jó, ami később be is igazolódott.
Meg fogom vele beszélni a konfliktus forrást (bár nagyjából már  sejtem, hogy mi lehet az). Az elválasztási/elhatárolódási konfliktushoz tartozik szerintem.
Természetesen meg fogom osztani, hogy mindenki tanulhasson belőle.

Üdv, Médea

Dr. Herczeg Andrea

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 254
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #6 Dátum: 2012. Március 25. - 19:47:51 »
A véralvadás folyamata akkor indul be ha az érfal sérülése miatt vér lép ki az érpályából. Az a szerepe, hogy a sérülés helyét elzárva a további vérzést megakadályozza. A vérrög alatt az érfal helyreállítása elkezdődik, majd amikor ez megtörtént a vérrög fel fog oldódni. Élettenilag nincs oka és értelme annak, hogy a vér az érpályán belül megalvadjon és vérrög képződjön kivéve azt az esetet amikor az érfal sérül. Mindenképpen a CT és a tünetek alapján a konfliktust kellene feltárni. Nem biztos hogy szerencsés a vérrög mindenáron való eltávolítása, ha az éppen az ér sérülését zárja le. A sérült agyi részek funkcióját más éppen maradt agyterületek képesek átvenni. Andrea

Móni

  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #7 Dátum: 2012. Március 25. - 22:46:39 »
Köszönöm Neked is kedves Andrea a hozzászólást, nagyon hasznos információ számomra. De hogy tudnám én megmondani az orvosnak, hogy hagyjon annak a vérrögnek békét, mert lehet több rosszat csinál mint jót. Mert a leírásod alapján én sem asszisztálnék egy ilyen beavatkozáshoz. De holnap megyek a kórházba és talán már többet megtudok a továbbiakról.

Beszéltem a párommal a lehetséges konfliktusról.
Valószínű az lehetett az oda-vissza kapcsolásnak az oka, hogy két évvel ezelőtt kiment dolgozni Angliába. Elváltunk egymástól. Bele volt betegedve, mint ahogy én is, csak ő nem tudta olyan jól feldolgozni. Aztán áprilistól ott töltöttem vele két hónapot. Aztán megint elváltunk. És ez így ment, vagy én látogattam, vagy ő jött. Együtt voltunk, elváltunk, együtt voltunk, elváltunk. Oda vissza kapcsolgatás. De javítsatok ki ha rosszul gondolom. Ez igy ment egészen tavaly július végéig, akkor ugyanis mi is kiköltöztünk a gyerekekkel. Aztán 3 hónap múlva mindenáron haza akartam jönni végleg. Ettől megint kiborult. Végülis csak 10 napos itthontartózkodás lett belőle. Aztán decemberben újra itthon voltunk látogatóba (főleg anyukám miatt, mert nagyon beteg volt), és akkor megint beszéltünk arról, hogy lehet itthon kellene maradnunk anya miatt. De mégis visszamentünk.
Közben olyannyira "elfáradt" a kapcsolat, meg én sem éreztem ott kint jól magam továbbra sem, hogy végül február elején hazajöttünk végleg. Másfél hónap múlva ő is hazajött egy pár napra, de mivel neki is felmondtak Angliába a munkahelyén, ezért rákényszerült arra, hogy felvegye a kapcsolatot a Németországban élő rokonával, és innen ment is oda. Tehát újból el kellett válnunk egymástól, pedig legszivesebben itthon maradt volna velünk. Hozzáteszem, azért akart menni dolgozni külföldre mindenáron, mert egy barátjának meg akarja adni a tartozását, de itthoni fizetésből erre semmilyen esélyt nem látott.

Ennyi lenne a "történet".

Kíváncsian várom mielőbbi hozzászólásotokat. Köszönöm
Üdv, Médea


Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:agyvérzés, meleg stroke
« Válasz #8 Dátum: 2012. Március 26. - 16:59:39 »
Médea, köszönöm, hogy megosztottad az esetet, mindannyiunk számára nagyon tanulságos. Mi is várjuk a fejleményeket.

Abban, hogy milyen műtétet hajtanak végre a párodon, a párod jogosult dönteni. Ha ő nem szeretné, hogy végrehajtsák rajta a műtétet, akkor az az ő döntése, még akkor is, ha ez az orvosnak nem tetszik, és (feltételezett) következményekkel ijesztgeti.

Amit leírsz, az elszakadás miatti hiányérzet konfliktus (amely a szenzorikus kéregzónába csapódik) és az alkalmankénti találkozások miatti oda-vissza kapcsolgatás, VEKA (stressz és megnyugvás rendszeres váltakozása) mind stimmelnek a leírt esettörténetre.

Minden jel szerint, ez az az élethelyzet, amelyre megoldást kell találni, ha szeretnétek, hogy a továbbiakban ne okozzon tüneteket. Lehet, hogy érdemes bevonni a problémamegoldásba a barátot is, akinek tartozik. Már csak azért is, mert ha elmondjátok, hogy milyen komoly válsághelyzetben vagytok a tartozás miatt, talán ő is megértőbben, szívesebben ötletelne Veletek együtt.

Ilyenkor az ember hajlamos beforgatni magát a hiedelmeibe, pl. "pénz kell, pénz kell" - de ki tudja? Lehet, hogy a másik félnek az is jó lenne, ha természetben segítene neki valaki, munkával vagy más, pénzben nehezen mérhető segítséggel, szívességgel - de ehhez kommunikálni kell vele.

Tapasztalatom szerint sokkal könnyebb megoldást találni, ha minden felet bevonunk, aki a konfliktusban érintett. Üdv, Vadvirág