Szerző Téma: Vertebrobasiláris szindróma  (Olvasták 15632 alkalommal)

0 felhasználó és 2 vendég van ebben a témában

Rozbi

  • **
  • *
  • Hozzászólások: 29
Vertebrobasiláris szindróma
« Dátum: 2011. Február 15. - 22:33:09 »
Az egyik takarítónő nálunk hirtelen rosszul lett. Teljesen lesápadt, feje fájt, hányt megállás nélkül és úgy szédült, hogy nem bírt felállni, a szemgolyója is mozgott, mint a pörgés után. Vertebrobasiláris szindróma volt a diagnózisa. Itt a leírás:

A vertebrobasiláris terület az agyban az agytörzs és a kisagy területe. Ha ezen a területen vérellátási zavar alakul ki, akkor beszélünk vertebrobasilaris szindrómáról / vagy insufficienciáról. Előfordulhatnak ezen az agyterületen is lágyulások, de az erek összenyomódása is. A kialakult vérellátási zavar többféle szindromát okozhat attól függően, hogy pontosan hol van a gond. A leggyakoribb vérellátási elégtelenségre érelmeszesedés hajlamosít - főleg akkor, ha cukorbetegséggel társul, vagy a nyaki gerinc reumás /degeneratív elváltozásaival. Ekkor a tünetek a fej fordítására erősödhetnek, gyakori a forgó szédülés, kettősképek, érzészavarok az arcon, végtagi zsibbadások, tarkótáji  ejfájás.  Ezek általában előfordulnak. Ha ebben az anatómiai területben csak pici rész vérkeringése rossz, akkor csak ennek a pici résznek a tüneteit panaszolja a beteg. Ilyenkor nem agyvérzéses következményre kell gondolni, hanem arra, hogy az agy bizonyos területe nem kap elég vért.


Nem lehet, hogy ez inkább egy agytörzsi góc EK-ja esetleg némi vese gyűjtőcsatorna programmal megspékelve? Mi a véleményetek?

szkovacs

  • ***
  • *
  • Hozzászólások: 39
Re:Vertebrobasiláris szindróma
« Válasz #1 Dátum: 2011. Február 16. - 08:47:04 »
A vertebrobasilaris terület az agytörzs-kisagy-nyaki gerincoszlop felső része közötti területet jelöli. Ha ezt a területet ellátó ereket beszűkíti valami, akkor a szövetek vérellátása nem megfelelő. Viszont az erek ezen a szakaszon szoros kapcsolatban vannak a nyaki gerincoszloppal és annak ízületeivel és az itt lévő elváltozások a vér áramlását akadályozzák. Mivel a tünet már következmény, én arra gondolok, hogy emögött egy intellektuális önértékelés letörés húzódik meg. Én ezzel kezdeném a konfliktust feltárást.

Roberto

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 942
Re:Vertebrobasiláris szindróma
« Válasz #2 Dátum: 2011. Május 21. - 00:00:52 »
Idézet
Nem lehet, hogy ez inkább egy agytörzsi góc EK-ja? Mi a véleményetek?

Igen, a legvalószínűbb, hogy egy Hameri góca volt epileptokrízisben (m.u. szakasz). Hogy hol, számomra kérdéses.

Ha VGyCs- különprogram társult volna hozzá, akkor be is kellett volna ödémásodnia.
Ettől függetlenül, az általad leírtak egy viszonylag erős krízis tünetei.

Vertebrobasilarisnak az, csak szerintem nem agytörzsi góca lehetett, mert az nem jár szemforgással.
Az értelmi működés belassulással jár. lee  laas   ssull a   bee szzzéddje az embernek...

Valószínűbb, hogy hallókérgi konfliktusa volt (azt is a nyaktőn, sziklacsont táján érezzük). A hallókéreg gócainak krízise szinte mindig együttjár szédüléssel vagy szédülésrohammal (szemforgás!) még egy enyhébb hallás-visszautasítás konfliktus után is. Én erre tippelek, az általad leírtak alapján. Meg kéne kérdezni csengett-e a füle és mennyire a krízis előtt és idején. Ha igen és nagyon az már árulkodó, a szédülésrohammal karöltve.

Egy hallókérgi konfliktus akkor okoz intenzívebb hányás tüneteket, ha az agyban a jobb oldalra csapódott be a góc, és esetleg nyomja a hozzá közelebb eső gyomor-májvezeték-hm.vez reléközpontokat.

Még annyit hadd jegyezzek meg, hogy csak a gyorsan ödémásodó gócok kínoznak migrénnel, a lassan ödémásodó gócokat gyakran észre sem vesszük (a nagyobbakat sem, akár 5-6 cm ödérma átmérővel), max. "tompaság" "nemvalamijó közérzet" kíséri csak - a hozzá tartozó adott reléközpontra jellegzetes epileptokrízis enyhébb tüneteivel.


Jól hangzik ez a diagnózis, csak a TAPASZTALT tünetekről ne feledkezzünk meg.
Amit leírsz, az leírja az epileptokrízis (epileptikus/epileptoid krízis) tüneteit.

Agyi ct, konkrétabb, biztosabb, alátámasztottabb lelet hiányában merő találgatás,
hogy mi volt a takarítónő konfliktusa, s vajon hol lehetett a hozzátartozó "kríziselő" agyi góca.

Ha megismételné a tüneteket (a kellemetlen rosszullétét) csináltasson egyet a krízis után röviddel (amikor már jobban van) mert akkor még fennáll, és látványos az ödéma. Ha a krízis (legyen bármilyen kellemetlen tünet) fél óra alatt lezajlik, két órával utána már csak nagyon ritkán látni eltérő denzitást (sűrűséget) egy gyors krízis után gyorsabban felszívódik az ödéma.