Szerző Téma: szenvedélybetegség, függőség  (Olvasták 2815 alkalommal)

0 felhasználó és 1 vendég van ebben a témában

e_ildi

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 12
szenvedélybetegség, függőség
« Dátum: 2011. Július 31. - 09:40:44 »
Sziasztok

Vajon a szenvedélybetegségek hátterében milyen konfliktus vagy konfliktusok állanak?
A falásnál a bulimia konstelláció. De mi lehet az alkohol-, drog-, cigaretta, gyűjtögetés mögött? Van, aki "hajlamosabb", hogy függőség alakuljon ki nála, vagy csak konfliktusban van?

Kíváncsian várom a meglátásokat
Üdv Ildi

Vadvirág

  • senior tag
  • ***
  • Hozzászólások: 1582
Re:szenvedélybetegség, függőség
« Válasz #1 Dátum: 2011. Augusztus 02. - 16:06:06 »
Ildi, tetszik a felvetésed. Ezen a fórumon bio-logikus megközelítésből nézünk minden kérdést.

A kétszakaszú értelmes biológiai különprogramok lefutása szempontjából kétféle hatóanyagot különböztetünk meg (élettani hatásukat illetően): a szimpatikotóniát és a vagotóniát fokozó hatóanyagokat, amelyek a központi idegrendszerre hatnak. Az alkohol például vagotón hatású szer: a KA szakasz tüneteit (pl. felfokozott idegállapot, stressz) csökkenti azáltal, hogy letompítja az idegrendszert. A nikotin, a koffein szimpatikotón hatású szerek, ezért azok veszik hasznát, akik MU szakaszban vannak. Ezért is szeretik munka közben fogyasztani őket: összehúzódnak az erek, nő a vérnyomás, ezáltal fokozódik a koncentráló képesség.

Idővel hozzászokik a szervezet a "mankóhoz", és később már kifejezetten hiányozni fog a kívülről bevitt szer. Gyorsan alkalmazkodik a szervezetünk a megváltozott körülményekhez (még a mérgekhez is képesek vagyunk fokozatosan hozzászokni).

Ha érdekelnek a tünetbefolyásoló (nem csak gyógy)szerek és azok élettani hatásai, szeretettel ajánlom Dr. Herczeg Andrea: Gyógyszertani alapismeretek tanfolyamát, a legközelebbi 2011. szeptember végén indul tanfolyam a Szabadegyetemen.

Meglátásom szerint e szerek népszerűségének okát az életvitelünkben kell keresni: egyszerűen nincs idő lazítani vagy kipihenni magunkat, a minőségi kikapcsolódás helyett könnyebb gyors-segélyekhez nyúlni. Alkalmanként ez nem lenne probléma, ha azonban rendszeressé válik, kényelmi okokból, az okozhat galibát. Sokkal egyszerűbb valamilyen "azonnal ható" segédeszközhöz nyúlni, mint megkeresni a problémák valódi okát (mert az ugye, hogy önmagával foglalkozzon, rendkívül idő- és energiaigényes volna).

Hogy mi a valódi ok? Szeretethiány? Anyagi problémák? Ahány ember, annyi magyarázatra esküszik. Sok dolog miatt lehetnek az emberek konfliktusban vagy fáradtak, én mindig a közös motívumot keresem ezekben a helyzetekben. Üdv, Vadvirág

e_ildi

  • *
  • *
  • Hozzászólások: 12
Re:szenvedélybetegség, függőség
« Válasz #2 Dátum: 2011. Augusztus 02. - 20:08:19 »
Vadvirág,
köszönöm az alapos és átfogó választ.

továbbgondolva:
van olyan személy, aki egyik függőségből kimászik, és átáll egyébre. pl akik orális függőségtől szenvednek könnyen átállnak egy másikra, ami szintén orális. a cigarettáról evésre, ivásra stb. szerintem a szer kémiáján túlmenően a pszichés kényszer az sokkal erősebb mozgatórugó. sok szer nem is okoz fizikai függőséget. vagy pl. a gyűjtögetők... ott nincs szer, csak kényszer.
a kérdés, hogy milyen jellegű konfliktusok okozzák?
a gyűjtögetőknél nem valami birtokkonfliktus áll a hátékben? vagy konstelláció?
olvastam a fórumon valahol, hogy módosult tudatállapotban nincs konfliktustömeg halmozódás.
a részegség mesterséges konstelláció?
stb.
nos, jó ezen filózni

Üdv Ildi