Kedves Fórumozók!
Egy úgynevezett szelektív mutizmus nevű "betegség"-nek érdekelne az érzelmi háttere, biológiai értelme és egyéb leírása a GNM rendszerében.
Átnéztem a szerv atlaszt és a fórumot, de nem találtam erre utaló nyomokat.
Definíció szerint:
"Mutizmusnak azt a jelenséget nevezzük, amikor a gyermek bizonyos szociális helyzetekben a megszólalást elutasítja, pedig az elvárás lenne (pl. az iskolában), miközben más szituációban beszél.
A mutizmus megjelenési formája változatos: általában az a jellemző, hogy a gyerek csak otthon, a családtagokkal beszél, az iskolában vagy az óvodában nem. Emellett számos variáció létezik: van olyan gyerek, aki csak a közvetlen családtagokkal beszél, de a tágabb családdal már nem. Van, aki idegen jelenlétében a szűkebb család tagjaival sem beszél. Van, aki az iskolában vagy óvodában nem beszél sem a felnőttekkel (ez a gyakoribb), sem a gyerekekkel, de van olyan is, aki ugyanezekkel a személyekkel az iskolán kívül igen. Van, aki suttogva a számára félelmetes helyzetben is hajlandó beszélni, viszont alig van kapcsolata a környezetével, és van, aki teljesen szótlanul ugyan, de megpróbál jelzésekkel kommunikálni."
"A tünet kialakulása általában négy-öt éves korra tehető, de a gyermek gyakran csak iskolába kerülés után jut el a szakemberig. A gyermek gyakran a „mindig félénk volt”-kategóriába tartozik."
Röviden: a gyermek kiválasztja azokat, akikkel beszél, másokkal nem.
Tudnátok ebben segíteni?
Előre is köszönöm válaszaitokat.